­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Понеділок, 19 листопада 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Питанню об’єднання в громади приділяють чимало уваги. Про це говорять експерти, чиновники усіх рівнів, люди між собою та пишуть засоби масової інформації. Однак децентралізація й досі відбувається не так швидко, як би хотілося.

Навколо цієї теми існує чимало міфів, чуток і, найприкріше, страхів… То що ж заважає людям повірити в позитивні наслідки цього процесу? Найпершою перепоною є особи, які у власних інтересах намагаються маніпулювати думкою громадськості шляхом перекручування інформації. Тож зараз спробуємо розібратись у цьому.

Першою маніпулятивною думкою є те, що об’єднання призведе до занепаду та зникнення села. Дійсно, з карти України щороку зникають населені пункти. Проте це відбувається не через створення ОТГ, а тому що таку реформу не провели ще десять років тому. Зараз маленькі села мають шанс для розвитку, а не занепаду. Після початку децентралізації ще не зникло жодне поселення. Крім того, завдяки створенню ОТГ потреба у кваліфікованих кадрах, які б працювали із старостою, надавали послуги людям та розвивали інфраструктуру, зростає. Об’єднання дає можливість кожному селу мати старосту та депутата в громаді, які братимуть участь у формуванні бюджету ОТГ та відстоюватимуть інтереси своїх жителів.

Другою думкою, якою маніпулюють, є те, що під час децентралізації усі школи закриють. Почнімо з того, що зараз в Україні триває реформа освіти, націлена на покращення її якості. Тому малокомплектні школи з децентралізацією чи без неї повинні або закрити, або ж змінити їх ступінь. Натомість мають створити опорні навчальні заклади. Вони дадуть школярам такі малодоступні блага, як сучасна освітня техніка, якісна дорога до школи та автобуси, які безперебійно возитимуть учнів. Та є одне «але»… У необ’єднаних громадах рішення про закриття ухвалює районна рада, зазвичай без обговорення з людьми. В ОТГ ж це обговорюватимуть депутати громади та їх жителі. У цьому випадку закриття матиме раціональний підхід, а не економний. Однак батьки не повинні егоїстично думати про те, аби їм було зручно за 5 хвилин завести дитину в школу, а про те, щоб учень потрапив туди, де дійсно отримає якісні знання.

Підхід до питання освіти під час децентралізації повинен найперше бути раціоналізаторським, написала на своїй сторінці у Facebook керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова.

«Звісно, під час об’єднання громадам доведеться зіштовхнутися з питанням закриття шкіл, але лише тих, які є малоукомплектованими, та тих, які навантажують бюджет без належної віддачі в освітньому процесі. Час не стоїть на місці. Тож прогресивними та якісними є ті школи, які забезпечені матеріально-технічною базою. А це, відповідно, капіталовкладення. Тож жителі ОТГ повинні вирішувати, що їм важливіше. Зберегти невеличку школу і позбавити дітей можливості навчатись у сучасному освітньому закладі чи вирішити питання довезення учнів до справді новітньої школи та спрямувати фінанси саме на її розвиток», – наголосила Ірина Ванникова.

Ще одним поширеним міфом є те, що центр громади не буде ділитись із селами коштами і що жителям ніде буде отримати довідки. Це абсолютна дурниця. Адже кожне село, яке належатиме до ОТГ, матиме свого депутата. Він братиме участь у розподілі бюджету та контролюватиме його виконання. Крім того, у кожному селі буде староста, який вирішуватиме питання надання усіх необхідних довідок.

Часто люди бояться того, що після децентралізації держава просто забуде про громади. Однак зараз практика показує, що влада надає такі необхідні для вирішення нагальних інфраструктурних питань ОТГ субвенції. А також інформаційно допомагає громадам брати участь у державних та іноземних грантах. Бояться люди й того, що після об’єднання бідні села стануть ще біднішими. Та практика вже створених ОТГ показує, що поселення не розділяють на декілька органів управління, які треба утримувати, а мають один, через який простіше ухвалювати необхідні рішення. Лякають людей і розпродажем земель. Однак, по-перше, зараз в Україні діє мораторій на це, а по-друге, громада сама вирішуватиме земельні питання. Тож тут все залежатиме від людей.

Директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік переконаний, що жителям громад не варто боятись того, що вони лишаться наодинці із викликами реформи. Якщо держава, громада та соціально відповідальний бізнес будуть працювати спільно, то всі соціальні та інфраструктурні питання можна буде вирішити, зазначив Олександр Воскобойнік.

Об’єднання – це справа добровільна. Однак тим, хто ще в роздумах, кого «сватати» і за кого «виходити», треба розуміти, що вони втрачають не лише час, а й можливості та гроші. Покращення інфраструктури, зручна й дієва система управління, комфорт і розвиток – це те, що залежить від того, наважаться люди на утворення громад чи й далі піддаватимуться страхам і міфам. Так, процес складний, а шлях нелегкий, але результат того вартує!

Актуальні новини

Між Буртами та Цвітківським відділенням відремонтували дорогу

on 15 листопада 2018

На минулому тижні тривали ремонтні роботи на дорозі від Буртів до Цвітківського відділення. Ця ділянка автошляху, а це понад 5...

Пошта створює проблеми селянам

on 15 листопада 2018

Скорочення кількості поштових відділень, зокрема й на Шполянщині набирає обертів. Дісталася ця проблема й до Капустиного. Як повідомила виконуюча обов’язки...

У Вільшані теж готуються до виборів

on 15 листопада 2018

Вільшана, що в Городищенському районі, готується стати центром об’єднаної територіальної громади, до якої, крім Вільшанської селищної, увійдуть Петриківська, В’язівська, Вербівська,...

Не зволікайте з отриманням першого паспорта

on 15 листопада 2018

Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт (ID-картку). Завчасно подбати про оформлення документа необхідно випускникам загальноосвітніх навчальних...

В районі нові директори, а в ОТГ — школи

on 01 листопада 2018

Відбулася позачергова 29 сесія районної ради VІІ скликання, яку наприкінці засідання самі ж депутати назвали найкоротшою у році. Можна ще...

Субсидії та «теплі кредити» допоможуть українцям максимально безболісно перейти на нові газові тарифи

on 01 листопада 2018

Щоб полегшити жителям України перехід на нові газові тарифи, Кабмін сьогодні впроваджує стратегію посилення соціального захисту населення. Після тривалих переговорів...

У листопаді істотно подорожчає телефонний зв’язок

on 01 листопада 2018

З 1 листопада в Україні піднімуть ціни на користування стаціонарним телефонним зв’язком. Згідно рішення Нацкомісії, яка здійснює держрегулювання у сфері...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.