­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Четвер, 21 лютого 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 28 29 30  

Про таких людей, як шполянин Микола Кардаш, кажуть  — майстер на всі руки. Навіть  більше — винахідник. Микола Іванович відомий у районі і за його межами токар, і водночас майстер по дереву. У своїй домашній майстерні він відремонтує будь-які складні механізми, а коли треба, то й виготовить деталі, складні металообробні чи деревообробні верстати. Через те й звертаються до нього люди зі своїми проблемами чи потребами, часом тоді, коли їм вже скрізь відмовили.

— От якби ви приїхали до мене влітку, коли беруся за виготовлення меблів, то побачили б більше цікавого, — зауважує господар, попри те, що і взимку не звик сидіти склавши руки.

Уроки малювання, креслення, а особливо трудового навчання у Миколи Івановича в шкільні роки були улюбленими, дозволяли розвиватися його таланту до створення, розробки складних, інколи нетипових ескізів, а потім втілення їх з допомогою верстатів. Згодом він розкаже, що такі схильності у них передаються по чоловічій лінії роду. М.І.Кардашу вони дісталися від діда, проявилися і в його синів Максима та Юрія.

Знайшлася йому робота біля верстатів і в роки служби в армії. Як помітили неабиякий хист до роботи, точність і прискіпливість у виконанні своїх обов’язків керівники на Шполянському заводі запасних частин. Туди Микола Іванович прийшов на роботу токарем. Від учня всього за рік він пройшов шлях до працівника найвищого розряду. Молодий майстер отримав особисте клеймо, з високою точністю обробляючи на верстаті дрібні, однак дуже важливі деталі (їх розміри вимірювалися в мікронах).

Двадцять п’ять років життя віддав він роботі на цьому заводі.

Запитання про перший верстат, на якому довелося працювати, викликає у майстра усмішку.

— Звичайно, перший верстат був токарний, а потім освоїв навики роботи на усіляких з них. Цьому сприяла робота наладчика на заводі запчастин, яку свого часу виконував. То була сильна школа.

Після батька на Шполянський завод запасних частин прийшов працювати його старший син Максим Кардаш, якому після зупинки підприємства також довелося шукати інших заробітків.

Зараз у своїй роботі майстер М.І.Кардаш застосовує різні верстати: токарний, фрезерний, свердлильний, заточувальний. Деревообробний, з допомогою якого можна майструвати різноманітні меблі, виготовив самотужки. Свою справу започаткував у період розпаду колишнього Союзу, коли почали виникати збої в роботі заводу запчастин. Згодом один за одним почали з’являтися інші механізми, які допомагали трудитися, розпиловочний, фуганок, тобто стругальний верстат, рейсмусовий та інші.

— У 90-их роках минулого століття шполяни почали купувати автомобілі іноземного виробництва, а запасних частин для них в наявності не було. Як не було ще в той час і компֹ’ютерів, тож допомагав землякам з ремонтом іномарок, виточуючи необхідні деталі, — пояснює Микола Іванович.

Та цим він не обмежився. Виготовив комплект з чотирьох верстатів і паралельно почав виконувати замовлення на виготовлення новомодних тоді дерев’яних східців з перилами, дерев’яних меблів. Серед його клієнтів — найвідоміші в державі керівники, такі як колишній голова Верховної Ради України Олександр Ткаченко та інші, які цінували і цінують золоті руки шполянського умільця.

На прохання одного зі шполян М.Кардаш виготовив ліфт, перед тим самостійно розробивши його конструкцію.

— Кілька днів обдумував, як втілити таку задумку, адже замовнику у різних службах відмовляли, а потім приступив до роботи, — розповідає він. — Тим ліфтом чоловік тепер має змогу через балкон спускатися донизу.

Свого часу допоміг він в роботі фахівцям, які займаються ремонтами житлових приміщень, зокрема облаштуванням підвісної стелі.

— Для роботи їм потрібні зразки, а ножицями їх вирізати надто заморочливо. Довелося розробити і виготовити верстат, який штампує такі заготовки. Ще один замовляли для виготовлення заготовок у роботі з різної товщини металопрофілем, — додає майстер.

Як один з перших підприємців, у перші роки незалежності Микола Іванович зазнав тиску від різних служб. Підприємливий шполянин стверджує, що ще довго нашій країні йти до того часу, коли у державі з’явиться сприятливий клімат для тих, хто хоче сам на себе працювати. Попри всі труднощі і перешкоди, за роки роботи він виготовив понад п’ятдесят верстатів, не рахуючи інших виробів. Нині Микола Кардаш мудрує над виготовленням іконостасу, який в майбутньому має стати окрасою церкви в Антонівці.

Ольга Качан

Актуальні новини

Порахували, але не остаточно

on 21 лютого 2019

У Центрвиборчкомі оприлюднили число осіб, котрих потенційно включать у списки виборців. Станом на 14 лютого це 29 млн. 897 тис....

ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ МОНЕТИЗАЦІЯ СУБСИДІЙ

on 21 лютого 2019

Уже через два тижні субсидія громадянам виплачуватиметься готівкою. Всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для...

Зателефонували — і забрали гроші

on 21 лютого 2019

Днями до шполянських рятувальників зателефонувала бабуся з проханням допомогти. Якщо раніше тривожні дзвінки надходили до людей нічної пори, то цього...

Оновлюється маркування харчових продуктів

on 14 лютого 2019

Президент України Петро Порошенко підписав закон про «Про інформацію для споживачів про харчові продукти». Ним встановлюються загальні положення до маркування...

Хто знає усіх кандидатів у президенти?

on 14 лютого 2019

У березні вже всьоме відбудуться президентські вибори в Україні, і вони б’ють усі рекорди за кількістю кандидатів. Претендентів на головну...

Повернути неякісні ліки назад в аптеку: не все так просто

on 14 лютого 2019

У минулі роки до редакції не раз зверталися жителі району, які з різних причин бажали повернути до аптек придбані ліки....

Серйозних підтоплень в районі немає

on 09 лютого 2019

Незвична для січня – лютого погода панує в районі. Велика кількість снігу різко почала танути, загрожуючи підтопленням як житловим масивам,...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.