­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Середа, 25 квітня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < квітня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

На минулому тижні за ініціативи голови райдержадміністрації Володимира Потапенка в актовому залі Шполянської дитячої школи мистецтв відбулася зустріч з родиною В’ячеслава Чорновола: сестрою Валентиною Максимівною та сином Тарасом В’ячеславовичем, а також директором музею-садиби В.Чорновола у Вільхівці, що на Звенигородщині,  Василем Стрижиусом.

— Ні про кого з політичних діячів України не написано стільки, скільки про В’ячеслава Максимовича Чорновола, — почала свій виступ Валентина Максимівна. — Писали різне – й хороше, й не дуже, але Чорновіл завжди був в центрі уваги.

Валентина Максимівна зауважила, що її брат був непересічною людиною, яка дуже багато зробила для України і, якби не трагічна смерть, могла б ще послужитися Батьківщині.

— Він завжди був оптимістом, поруч з ним зникала зневіра, з’являлася впевненість і сила, — ці слова Валентини Максимівни викликали оплески серед присутніх.

Валентина Максимівна, розповідаючи про окремі етапи життя політика, звернула увагу, що своїми працями «Правосуддя чи рецидиви терору» і «Лихо з розуму» В’ячеслав Чорновіл відкрив залізну завісу, подарував світу Україну, про яку тоді за кордоном практично нічого не знали, проклав місток між українцями і діаспорою. Саме українська діаспора в майбутньому і стала провісником волевиявлення українців, підтримкою для патріотів – соратників В.Чорновола.

Зі Шполою у родини пов’язані особливі спогади. Колись, в далекому 1937 році був репресований рідний брат батька Петро Йосипович, єдиний з Чорноволів член комуністичної партії. Його перевели на утримання в Шполу, а сестра Мотря роздобула сулію самогону і подалася до Шполи, аби дали дозвіл на передачу. Сулія сотворила диво — продукти Мотря брату передала. А на папірці, в якому були загорнуті харчі і який потім довго зберігали в родині, Петро написав кров’ю: «Мотре, яка зараз влада?» Після цього ніхто й нічого про долю Петра Чорновола не знав. За одними даними, його розстріляли у 1937 році в Умані, за іншими – він загинув у перші дні війни в 1941 році у складі штрафбату.

— Я завжди хотіла бути схожою на брата, — зазначила Валентина Максимівна. — Хоч у нас різниця у віці становить 10 років, та він завжди був поруч зі мною, опікувався. Свого часу готував мене до вступу в інститут. Тепер я опікуюся його пам’яттю, його працею.

Валентина Максимівна підготувала до друку 10 томів праць В’ячеслава Чорновола. Лише один, 3-ій том, виданий за кошти держави. Решту видруковано за кошти діаспори.

— Читаючи сьогодні ці праці, розумієш, що В’ячеслав Максимович ще 30-40 років тому давав в них відповіді на питання про Крим, Донбас, передбачаючи ту ситуацію, яку ми в Україні маємо сьогодні, — резюмувала Валентина Максимівна.

Не робити з Чорновола пам’ятника

За професією молодший син В’ячеслава Чорновола Тарас Чорновіл юрист-міжнародник, довгий час перебував, як і батько, в політиці. Він вважає, що не варто робити з постаті В.Чорновола пам’ятник, не варто «убронзювати» батька.

Тарас В’ячеславович подякував за організовану зустріч, адже Шпола першою на Черкащині, де 2017 рік проголошено роком Чорновола, організувала зустріч з родиною відомого політика.

Не воювати один проти одного закликав присутніх Тарас Чорновіл. Він зазначив: «Сьогодні, коли в України є зовнішній ворог, не можна допускати появи внутрішнього. А ми, без перестанку, воюємо між собою, один проти одного. На жаль, за останні роки в Україні так і не з’явилося соціальної солідарності в суспільстві. Навіть військові дії на сході не можуть повністю примирити суспільство».

Тарас Чорновіл переповів слова батька, який наголошував, що навіть наглядачі в мордовських таборах, де довгий час перебував, так не знущалися над ним, як знущалися свого часу соратники і союзники.

Віра в свою правоту, енергійність і людяність і при цьому надзвичайна мудрість — ось риси, які вирізняли В.Чорновола серед інших.

Тарас В’ячеславович висловив надію, що 10-томне видання праць Чорновола незабаром знайдуть своє відображення й в інтернеті, і кожен зможе прочитати праці політика в онлайні. До речі, видання подарували й Президенту України Петру Порошенку, який час від часу цитує В’ячеслава Максимовича у своїх виступах.

Тарас Чорновіл відповів на запитання присутніх, яких цікавив хід розслідування загибелі В.Чорновола у березні 1999 року, інші питання.

Він вірив в Україну і з цією вірою йшов до кінця

Для директора музею-садиби В’ячеслава Чорновола у Вільхівці Василя Стрижиуса такі зустрічі вже стали частиною його діяльності. Василь Васильович може годинами розповідати про родину В’ячеслава Максимовича. Ось і шполяни почули від нього розповідь про батьків політика, їхні долі, про дитинство В’ячеслава, атмосферу, в якій зростав.

Тато Максим Йосипович був завучем у школі, мама Килина Харитонівна – вчителем молодших класів. З дитинства В’ячеслав увібрав в себе батьківську любов до рідної землі, тож шлях справжнього патріота в нього почався ще з дитинства.

Василь Стрижиус декламував вірші, присвячені татові й мамі В’ячеслава Максимовича, а також запросив на відвідини музею-садиби у Вільхівці. Він зауважив, що вклонитися пам’яті відомого українського політика йдуть не лише українці, а й китайці, іспанці, казахи, німці, білоруси.

В минулому році музей відвідали понад шість тисяч відвідувачів. Цього року, у рік 80-річчя політика, ця цифра буде ще більшою.

До гостей з вітальним словом звернулися голова райдержадміністрації Володимир Потапенко, голова районної ради Олександр Кузуб. Вони висловили надію, що це не останній приїзд Валентини Максимівни і Тараса В’ячеславовича у Шполу і презентували гостям сувенірну продукцію з зображеннями географічного центру України. Та й шполяни отримали дарунок – 10-томне видання праць В’ячеслава Чорновола, а також збірки віршів Василя Стрижиуса.

На закінчення зустрічі представники громадськості поспілкувалися з шанованими гостями, а також отримали можливість сфотографуватися на пам’ять. Валентина Максимівна з радістю поспілкувалася з батьками Юрія Колісника, в домі яких у 1989 році зупинявся В’ячеслав Чорновіл разом з дружиною Атеною Пашко.

Катерина Вальчиковська

Актуальні новини

Заява від НАУМ

on 19 квітня 2018

Національна асоціація українських медіа заявляє про готовність до усіх форм і методів боротьби за право на свободу, право на життя...

Чого на ТОВ «Маяк-Агро» подали до суду

on 19 квітня 2018

17 квітня 2018 року в Шполянському суді відбулося попереднє слухання справи, в якій житель Шполи Сергій Леонідович Мошенський позивається до...

Хто ж землю обробляє, коли працівників не має?

on 19 квітня 2018

12 квітня відбулося засідання міжвідомчої комісії райдержадміністрації з питань детінізації економіки та легалізації заробітної плати, яке очолив голова райдержадміністрації Володимир...

Скільки українці відпочиватимуть у травні

on 12 квітня 2018

У квітні-травні українці матимуть 10 офіційних вихідних і свят через травневі свята. Чотири офіційні вихідні українці матимуть з 28 квітня до...

Шполяни платять за лікування хворих з інших районів

on 12 квітня 2018

Медична реформа засвідчила проблеми не лише майбутнього, а й нинішні, в час перехідного періоду.

Що робити, якщо в медзакладі відмовляють від вільного вибору лікаря

on 12 квітня 2018

Кампанія “Лікар для кожної сім’ї” триває в Україні з 2 квітня. В її рамках громадяни підписують із сімейним лікарем, терапевтом,...

Скільки коштуватиме весняний призов

on 12 квітня 2018

У квітні-травні на строкову військову службу заплановано призвати 15 190 чоловік. Із них майже 9000 — до лав Збройних сил...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.