­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Понеділок, 23 липня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < вересня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

У хаті бабусі Федори Бондаренко зі Скотаревого на чільному місці фотознімки її правнуків-близнюків Ростислава і Владислава. Про них з гордістю розповідає старенька і гостям, які завітали до неї на іменини. 12 червня вона відзначила свій 92-ий день народження. Старша і молодша господині, а проживає Ф.Г.Бондаренко зі своєю невісткою Валентиною Станіславівною, гордяться своїми нащадками. Зараз хлопці на службі у Збройних Силах України за контрактом.

Невістка жартома зауважує, що за кілька років вони зі старенькою свекрухою святкуватимуть золотий ювілей спільного проживання. Так склалася доля, що обидві овдовіли, то й живуть разом. Не можна не помітити теплих стосунків між жінками. Федора Григорівна у присутності невістки дозволяє собі навіть дещо повередувати: то їй плаття негарне одягають, то хустинку зав’яжи, аби красивою на фотознімку до газети вийшла. А Валентина на те все жартами та посмішкою відбувається. Вона розуміє, що старі люди, як і діти, потребують уваги і доброго слова.

Коли розпитуєш стареньких, кому минуло за дев’яносто, про їхнє дитинство і юність, вони не згадують про ігри чи щось приємне, а здебільшого про важку працю з дитинства.

— У роки моєї молодості всі важко працювали, не уникаючи ніякої роботи, — розпочинає свою розповідь Федора Бондаренко. — Вручну вантажили буряки, мірку носили, в ланці трудилися на полях. Теперішня молодь не знає, як доводилося нароблятися в жнива біля машини, де суцільна пилюка і не відійдеш. А під час збирання буряків, було, прийдеш додому — руки-ноги в болоті. А там ні води гарячої помитися, так ще й затопити у грубці немає чим. Отак ми жили. А молоді були, то ще й раділи тому, що мали.

Під конвоєм Федору Григорівну разом з односельцями вивозили на примусові роботи до Німеччини у роки Другої світової війни.

— У Німеччині нам, сімнадцяткам, видали дерев’яні черевики. Ледве туди ноги впихали. Було, йдеш у такому взутті асфальтівкою, тільки гупало по нерівностях, — уривками розповідає Ф.Бондаренко про своє життя. — Наш барак у таборі, де проживали, був дощатим. А взимку його продувало, холодно! Німці казали, що руські їм свої холодні зими принесли. Працювати довелося на військовому заводі, де кулі випускали, аби воювати у моїй країні. Товаришок теж направили на військове виробництво, а в них від тієї роботи і тіло, навіть очі якимись оранжевими поробилися. Коли приходили до нас у табір — дивитися страшно. Навіть не знаю, чи вдалося їм якось врятуватися від тієї ядучої напасті.

Додому після визволення добиралися, так би мовити, попутками. Хтось підкаже, на який поїзд сідати, туди й прямували. Було, що й неправильний напрямок вказували, тоді в бур’янах, на станціях ночували і далі йшли до України. Хай Господь милує, пережили усе.

Прибувши додому, відпочивати не було як. Зразу пішла на роботу. Сусід мав корову, яку запрягали і тягали нею сітку для соломи. Навантажену її від машини до скирти тягали волами.

З 92-им днем народження стареньку привітав Скотарівський староста Андрій Запісецький, голова ветеранської організації Скотаревого Юхим Бердак. Завітали і представники СПОП «Відродження», побажавши одній із найстарших сільських іменинниць здоров’я і злагоди у домі, а також вручили набір продуктів харчування.

Ольга Гриценко

Актуальні новини

Губить людей не вода...

on 20 липня 2018

Згідно з Всесвітнім рейтингом здоров’я, наша держава — 14-та із 183 країн за кількістю смертей, спричинених уживанням алкогольних напоїв (у...

Хто «гальмує» пільгове перевезення

on 20 липня 2018

Відбулося засідання комісії під головуванням заступника голови райдержадміністрації Ольги Шпиці, на якому спільно з сільськими головами обговорювалося питання пільгового перевезення...

А пенсіонери й не знають, що воно, оте ОТГ

on 13 липня 2018

Павлівка завжди була частиною Матусова і водночас вважалася ніби відокремленою. Багато років тут діяв успішний і знаменитий Матусівський радгосп, де...

В газети розширилася географія читачів

on 05 липня 2018

Другий рік розпочався, як редакція газети «Шполянські вісті» після роздержавлення шляхом перетворення стала ТОВ «Редакція газети «Шполянські вісті» і випускає...

Забудовники платять свої кошти, через бездіяльність міськради

on 05 липня 2018

Проблема з оновленням (коригуванням) генерального плану Шполи виникла не сьогодні і не вчора. Її вже називають «проблемою з бородою». Справа...

ЗАЯВА НАЦІОНАЛЬНОЇ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ МЕДІА

on 05 липня 2018

У День Конституції України Національна асоціація українських медіа (НАУМ) нагадує можновладцям, що право громадян на інформацію має найвищий конституційний захист....

За красою ставайте… у чергу

on 05 липня 2018

З одного боку, проблем в українців, як і в земляків-шполян, сьогодні вистачає. З іншого боку, наші жінки, якими б не...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.