­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 17 лютого 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < серпня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

1923 рік

Урядом Радянської України запроваджена нова система адміністративного поділу. Замість повітів і волостей в республіці з’явилися округи і райони. На основі однойменної волості створено Шполянський район, до складу якого увійшло 14 населених пунктів. До складу району входили й Вербовецька, Гончариська і Кайтанівська сільські ради, які у 1965 році перейшли до складу Звенигородського району.

Зросла необхідність в освіті населення, ліквідації неписьменності. Наприкінці року впроваджена обов’язкова чотирикласна початкова освіта і почалося здійснення загальнообов’язкової семирічної освіти.

1924-1925 роки

У Шполі відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку, на відкриття якого завітали родичі поета з Моринців та Кирилівки.

Зафіксовано зростання виробничої продуктивності у цукровій галузі. На Шполянському цукрозаводі у 1924 році вироблено близько 50 тисяч тонн цукру.

Відроджується й Матусівський цукрозавод.

1926 рік

Шполянський район зайняв перше місце в своєму окрузі за об’ємами заготівлі та збуту сільськогосподарської продукції. Вже в ті роки Шполянщина прославилася як аграрний район. Це сприяло зниженню цін на сільськогосподарську продукцію. Зокрема хлібина коштувала тоді 5 копійок, 1 кілограм свинини – 25 копійок, 1 кг яловичини – 20 копійок, 1 кг ковбаси – 30 копійок, 1 кг оселедців – 14 копійок, склянка молока – 1 копійку.

1929 рік

Для допомоги новоствореним колгоспам в Шполі почала діяти МТС, яку вже у 1961 році було перейменовано на «Сільгосптехніку».

Цей рік став роком заснування для двох підприємств, що працюють й дотепер. На базі підприємства «Союззаготзерно» створено Шполянський елеватор місткістю 1 тисяча тонн.

Столи, рахівниці, табурети, діжки й колеса для возів випускала новостворена Шполянська меблева фабрика.

1932-33 роки

В Україні лютує голод. Як свідчать історичні джерела, на Київщині, до складу якої входив Шполянський район, він був особливо лютим. За інформацією істориків, число жертв від голодомору у Київській області становило майже 27 відсотків від загальної кількості по Україні.

1934-37 роки

У будівлі школи-інтернату протягом 1932-36 рр. діє педагогічна школа, в якій готують вчителів молодших класів.

Після реконструкції Лебединський рафінадний завод перетворено на насіннєвий. В рік свого 90-річчя (1937 рік) колектив видав першу продукцію – насіння цукрових буряків.

1939-40 роки

У Лозуватці за сприяння композитора і музиканта Якова Цегляра було створено вокально-музичну студію, в якій навчалося більше ста сільських дітей.

1941 рік

22 червня фашистська Німеччина напала на Радянський Союз, а вже 1 липня 1941 року фашисти ступили на шполянську землю. Окупація тривала до березня 1944 року, коли 22 березня 1944 року було звільнено останній населений пункт району – село Соболівку.

1944 рік

За визволення Шполянського району від німецько-фашистських загарбників полягло півтори тисячі воїнів. Після визволення жителі Шполянщини зібрали один мільйон рублів на потребу армії. На ці кошти на військових заводах зібрано танкову колону «Колгоспник Шполянщини».

За часи війни 10 уродженців Шполянського району стали Героями Радянського Союзу. Це Василь Бойко, Пінхус Тур’ян, Антон Костенко, Микола Цибульський, Іван Лисенко, Іван Поліщук, Федір Юрченко, Володимир Тирса, Олександр Кунець, Віктор Масич.

У цьому році на території району було засновано кілька промислових підприємств. Зокрема відкрито молокозавод, що працював спочатку на території колишньої кондитерської фабрики. В цьому ж році розпочалася історія заводу продовольчих товарів, який спочатку носив назву «Шполянський державний млин», харчокомбінат, а в 1978 році – завод продтоварів.

За ініціативи колишнього викладача Лозуватської вокально-музичної студії М.Л.Садовського у райцентрі з’явилася музична школа.

1954 рік

Шполянський район увійшов до складу новоутвореної Черкаської області. У 1957 році територія району значно зросла за рахунок приєднання до неї багатьох сіл розформованого Мокрокалигірського району. Це зокрема Антонівка, Веселий Кут, Соболівка, Кавунівка, Ярославка, Глиняна Балка та інші. А вже у 1959 році після ліквідації Златопільського району до складу Шполянського увійшли Нечаєве, Межигірка, Журавка, Маслове, Лип’янка, а також Топильна, яка була у складі розформованого Вільшанського району.

60-ті роки

Активне будівництво шкіл і дитячих садків, будинків культури в районі. В райцентрі збудовано кінотеатр «Космос».

На місці промкомбінату створено Шполянську швейну фабрику, яка згодом стала носити ім’я багаторічного директора Анатолія Лібовнера.

1966 рік

Створено підприємство «Шполянський район електромереж», а в центрі Шполи почала приймати перших пацієнтів стоматологічна поліклініка.

З’явилося й ще одне самостійне потужне підприємство – відокремившись від райхарчокомбінату, свою продукцію почала випускати Шполянська кондитерська фабрика.

1967 рік

Став до роботи Шполянський завод запасних частин.

1970 рік

У Лозуватці за сприяння вченого-земляка Івана Гегельського створили дендропарк, в якому зібрано понад 250 видів рідкісних та екзотичних дерев і кущів.

1976 рік

Для старшокласників шполянських і сільських шкіл відкрив свої двері міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

Райлікарня на 600 місць розпочала приймати пацієнтів, а вже через 7 років відкрилася нова районна поліклініка.

1986-90 роки

Свою виробничу діяльність розпочав завод «Оріон», який нині носить назву «Оріон - Гласс».

У Шполі розпочалася газифікація.

У 1990 році у Василькові почала діяти школа-коледж, у 1993 році перепрофільована на Васильківське ПТУ №44.

На початку 90-х на Шполянщині газифікувалися Лебедин, Матусів, Мар’янівка, Сигнаївка, згодом — Станіславчик, Бурти. У 2008-му відкрили збудовані газоводи у Кримках та Терешках, тоді ж на 99% були збудовані Васильківський, Журавський і Надточаївський, але ввели їх в експлуатацію набагато пізніше — у 2012—2014 роках разом із Іскренським та Капустинським. Останні збудували за рахунок коштів і зусиль місцевих орендарів земель.

1999-2000 роки

Почалося реформування агропромислових підприємств. На базі реформованих колгоспів в районі з’явилося (в першій половині 2000 року) 38 сільськогосподарських товариств з обмеженою відповідальністю та приватно-орендних підприємств.

2002 рік

У червні 2002 року проводила свою роботу науково-практична експедиція «Географічні центри України» за маршрутом «Київ-Добровеличківка-Кропивницький-Олександрія-Шпола-Ватутіне-Київ», в результаті якої було визначено, що географічний центр України розташований у цьому районі. У липні 2004 року за результатами діяльності робочої групи науковців Київського науково-дослідного інституту геодезії та картографії було встановлено, що географічний центр України як центр ваги її території міститься на околиці с. Мар'янівка Шполянського району Черкаської області і має координати: 49˚ 01′ північної широти та 31˚ 29′ східної довготи.

2006 рік

Газифіковано мікрорайон цукрового заводу у Шполі.

В районі починається реформування тепломереж і активне впровадження енергозберігаючих технологій.

2009 рік

Засновано районну літературну премію на честь поета - земляка Олекси Влизька, першим лауреатом якої став поет з Василькова, педагог Олександр Діхтяренко. Шполянщина взагалі відома видатними історичними постатями, як лікарі-хірурги брати Михайло та Олексій Коломійченки, ім'я яких нині носить центральна районна лікарня, скульптор, етнограф Іван Гончар, літератори Іван Кулик, Степан Бен (Бендюженко), Іцик Фефер, Микола Томенко, Катерина Мотрич, Михайло Слабошпицький, мультиплікатор Давид Черкаський, актор Микола Олійник та інші.

2012 рік

Рік новобудов і капітально відреставрованих будівель у Шполі. Зокрема приватний підприємець Павло Мальчик, визнаний у 2011 році кращим приватним підприємцем району за внесок у соціальну сферу, продовжує реставрацію будинку культури в районі колишнього цукрового заводу, який вже незабаром здадуть в експлуатацію.

2013 рік

В районі працює більшість промислових підприємств, а рік ознаменований тим, що на багатьох розширюється виробництво. Зокрема нові робочі місця створені на Шполянському заводі продтоварів, молокозаводі і ПАТ «Шполатехагро».

2015 рік

Для СПОП «Відродження» — це особливий рік, адже на Черкащині сільськогосподарське підприємство стало єдиним, чиє молоко відповідає всім європейським стандартам. Діяльність «Відродження», розвиток тваринництва свідчить про те, що в Україні вже теж почали будувати Європу.

2016 рік

Влітку Лебединський насіннєвий завод відзначив 170-річчя. Урочистості співпали зі святкуванням Дня села Лебедин, на них побували жителі з усіх населених пунктів району і гості з інших областей.

Зараз група компаній «ЛНЗ» орендує більшість земель в районі, а всього має 70 тисяч гектарів орендованих земель.

2017-18 роки

Зі створенням в районі двох територіальних громад, Шполянської і Матусівської, території Шполянського району зазнала змін. До Шполянської міської об’єднаної територіальної громади відійшли Шпола, Кримки і Скотареве, до Матусівської – Матусів і Станіславчик.

Актуальні новини

Оновлюється маркування харчових продуктів

on 14 лютого 2019

Президент України Петро Порошенко підписав закон про «Про інформацію для споживачів про харчові продукти». Ним встановлюються загальні положення до маркування...

Хто знає усіх кандидатів у президенти?

on 14 лютого 2019

У березні вже всьоме відбудуться президентські вибори в Україні, і вони б’ють усі рекорди за кількістю кандидатів. Претендентів на головну...

Повернути неякісні ліки назад в аптеку: не все так просто

on 14 лютого 2019

У минулі роки до редакції не раз зверталися жителі району, які з різних причин бажали повернути до аптек придбані ліки....

Серйозних підтоплень в районі немає

on 09 лютого 2019

Незвична для січня – лютого погода панує в районі. Велика кількість снігу різко почала танути, загрожуючи підтопленням як житловим масивам,...

У Шполі вже є кір

on 09 лютого 2019

У багатьох районах Черкащини ще кілька тижнів чи місяців тому з’явилися пацієнти з діагнозом кір. Шполянщині донедавна вдавалося бути серед...

«Дорогий» залізничний переїзд

on 08 лютого 2019

Скільки б не попереджали правоохоронці про дотримання правил дорожнього руху, щодня знаходяться водії, які їх порушують. І добре, коли у...

З житла виписують примусово

on 08 лютого 2019

Через дорожнечу газу для опалення житла багато шполян намагаються оформити субсидію. У зв’язку з цим останнім часом важливим стало питання,...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.