­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
П'ятниця, 20 липня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < грудня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Дев’ятого травня, у День Перемоги, як і багато десятиліть поспіль, шполяни знову зійдуться до міського парку Слави. Найстарші з них, ветерани, молодь принесуть квіти, аби вклонитися полеглим воїнам за визволення України від німецько-фашистських загарбників у роки Другої світової війни і вшанувати їхню пам’ять.

У роки тієї далекої війни тисячі шполян захищали рідну землю від німецько-фашистських загарбників. На честь загиблих у цій війні у кожному населеному пункті Шполянщини зведено обеліски Слави та пам’ятники.

27 січня 1944 року 155-а танкова Червонопрапорна бригада під командуванням підполковника І.І.Прошина визволила наше місто.1698 радянських воїнів загинули при визволенні району. Близько 10000 наших земляків пішли на фронт, з яких - 6361 загинув. Понад 600 з них шполяни. Імена полеглих викарбувано на обеліску Слави в міському парку, як і десяти Героїв Радянського Союзу, уродженців району, увічнено на стелі, встановленій у міському парку Шполи у 2001 році.

Як свідчать архівні документи, парк закладався в другій половині 60-их років минулого століття колективом тодішнього колгоспу ім. Жданова. Тим часом корінні жителі нашого міста, зокрема представники старшого покоління розповідають про поховання, здійснені на території парку. Одночасно закликають шанобливо ставитися до пам’яті тих, чий прах знайшов останній притулок довкола обеліску Слави.

Шполяни розповідають, що поховання радянських солдатів з пам’ятником солдату з дитиною на руках раніше розташовувалося поряд з теперішнім пам’ятником Т.Г.Шевченку неподалік районної поліклініки. Під час реконструкції прах визволителів перенесли у парк Слави, де поховані воїни, чиї імена викарбувані поряд з обеліском. Там-таки відтворили пам’ятник Солдату-захиснику. Саме тоді з парку прибрали танцмайданчик, і залишився лише літній кінотеатр на території поряд з теперішнім автопарком. На вечірні сеанси підлітків не завжди пускали, то вони залазили на дерева в парку.

«Могила воїнів-захисників неподалік попереднього пам’ятника Т.Шевченку була обсаджена низькорослою акацією. Повз неї щодня я ходив до міської школи №3», — ділиться спогадами шполянин Володимир Чепур.

Інша жителька нашого міста Майя Негода додає, що, крім радянських воїнів, на території парку були захоронення й німецьких солдатів. «Могили загарбників знаходилися з правої сторони парку, орієнтовно довкола згодом встановленого пам’ятника-бронетранспортера, — пояснює вона. — Згодом останки завойовників з парку Слави прибрали. На той час я була школяркою і бачила сліди від викопаних могил. З роками змінювалася політична ситуація — і до України, зокрема і в Шполу почали приїжджати нащадки німецьких солдатів. Тоді в куточку парку встановили символічний невеликий пам’ятник з лавочкою».

Ці спогади лише частково висвітлюють історію нашого парку Слави. Добре було б, якби читачі, які знають більше, поділилися своїми спогадами на сторінках газети.

Вікторія Тарасова

Актуальні новини

Губить людей не вода...

on 20 липня 2018

Згідно з Всесвітнім рейтингом здоров’я, наша держава — 14-та із 183 країн за кількістю смертей, спричинених уживанням алкогольних напоїв (у...

Хто «гальмує» пільгове перевезення

on 20 липня 2018

Відбулося засідання комісії під головуванням заступника голови райдержадміністрації Ольги Шпиці, на якому спільно з сільськими головами обговорювалося питання пільгового перевезення...

А пенсіонери й не знають, що воно, оте ОТГ

on 13 липня 2018

Павлівка завжди була частиною Матусова і водночас вважалася ніби відокремленою. Багато років тут діяв успішний і знаменитий Матусівський радгосп, де...

В газети розширилася географія читачів

on 05 липня 2018

Другий рік розпочався, як редакція газети «Шполянські вісті» після роздержавлення шляхом перетворення стала ТОВ «Редакція газети «Шполянські вісті» і випускає...

Забудовники платять свої кошти, через бездіяльність міськради

on 05 липня 2018

Проблема з оновленням (коригуванням) генерального плану Шполи виникла не сьогодні і не вчора. Її вже називають «проблемою з бородою». Справа...

ЗАЯВА НАЦІОНАЛЬНОЇ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ МЕДІА

on 05 липня 2018

У День Конституції України Національна асоціація українських медіа (НАУМ) нагадує можновладцям, що право громадян на інформацію має найвищий конституційний захист....

За красою ставайте… у чергу

on 05 липня 2018

З одного боку, проблем в українців, як і в земляків-шполян, сьогодні вистачає. З іншого боку, наші жінки, якими б не...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.