­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Вівторок, 21 листопада 2017
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < листопада 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Своє життя мешканець Кременчука Дмитро Калинович Асмолов прожив, як усi звичайнi люди. Посадив дерево, будинок збудував, дiтей виростив. Займався звичайною справою - був хлiборобом. Займав посади голови колгоспу, завiдуючого фермою, головного бухгалтера. Звичайно, як i всi, зрiдка вiдпочивав вiд повсякденних справ, здебiльшого в свята. А в день 9-го травня ставав предметом гордостi для знайомих й особливоï уваги для землякiв. Ще б пак, груди звичайного трударя прикрашали три ордени «Слави» - в радянськiй державi кавалера трьох таких орденiв прирiвнювали до Героя Радянського Союзу!!! Кожен з орденiв — якнайкраще пiдтвердження неабиякоï мужностi, виявленоï в боях вiйни, що минула. Ось лише одна, найперша, з трьох iсторiй, пiсля яких Дмитра Калиновича чекала заслужена нагорода.

На початку лютого 1944 року його рiдна 25-а гвардiйська стрiлецька дивiзiя займала оборонний рубiж поблизу Лип'янки. Головним завданням, що поставили перед бійцями з'єднання командуючий 2-м Украïнським фронтом та командарм-53,  було не пустити нiмецькi танки, що наступали з пiвдня, далi своïх позицiй. Навiть цiною власного життя. Не втримаються вояки на своєму рубежi, вiдiйдуть пiд вогняним шквалом та металевим натиском багатотонних машин — й про успiшне завершення Корсунь-Шевченкiвськоï операцiï можна забути — гiтлерiвцi просто вийдуть з оточення.

Практично весь перiод, доки тривала операцiя, на ïхнiй дiлянцi фронту було вiдносно спокiйно. Копали окопи, проводили заняття з особовим складом, вивчали тактику бою й матерiальну частину справи. Iнколи робили нiчнi вилазки "мисливцi" — розвiдники. Особливо вiдзначився в них молодший лейтенант Iльïн. За короткий час вiн привiв в своє розташування аж 8-х "язикiв". Здавалось би, ось вiн, перепочинок мiж виснажливими боями з сильним й загартованим звiроподiбним ворогом. Нiхто з солдатiв частини не думав, що ця нова зустрiч вiдбудеться так швидко.

Органiзацiйно 25-а дивiзiя пiдпорядковувалась 75-му стрiлецькому корпусу, штаб якого у той час знаходився в Лебединi. Починаючи зранку 4-го лютого, на дiлянцi цього корпусу склалися несприятливi обставини. Користуючись розривами в оборонi радянських вiйськ, нiмцi о 16-й годинi зумiли захопити захiдну частину села, вiдрiзавши при цьому вiд головних сил дивiзiï два стрiлецьких батальйони 78-го полку. Не зустрiчаючи спротиву артилерiï, танки гiтлерiвцiв провели декiлька наглих атак на цi пiхотнi пiдроздiли, «утюжили» окопи першого батальйону, чавили гусеницями людей.  Гiдну вiдсiч дали ïм бiйцi капiтана Петухова - з пiдбитих ними п’ятьох танкiв три виявилися "Тиграми"! Пiд покровом ночi мужнiй комбат зумiв вивести своïх пiдлеглих на iншу околицю села.

Вранцi бiй набув справдi жорстокого характеру. Проти пiхоти ворог кинув до 40-ка танкiв.

Бiй був нерiвний. Нiмецькому броньованому кулаку гвардiйцi протиставили власну мужнiсть, вiдвагу й навiть життя. А бiльше й нiчого було: артилерiï дуже мало, практично всi гармати дивiзiйноï та полковоï ланки були пiдбитi або розчавленi танками, не було засобiв пiдсилення. Тому в хiд йшло все, що лише могло йти. В першу чергу, протитанковi гранати. Виключну мужнiсть виявили воïни взводу гвардiï лейтенанта Боброва. Вони вступили в бiй з 19-ма танками, пiдбили 2 з них, але й самi загинули всi до останнього - 15 чоловiк. Успiшно боровся з ворожою пiхотою командир взводу мiнометникiв зi складу 2-го батальйону 78-го полку молодший лейтенант Костянтин Антонов. Вогнем його пiдроздiлу було знищено бiльше взводу пiхоти на бронемашинах. В найкритичнiший момент бою, коли передовi загони захисникiв села практично загинули, проявив себе й 40-лiтнiй червоноармiєць Асмолов.

Чому-чому, а мiнуванню вiйна навчила. Життя товаришiв залежить вiд тебе, сапере!

З нагороджувального листа: "5 лютого 1944 року танки 14-ї танкової дивізії ворога проривалися до оточеного корсунь-шевченківського угруповання. Гвардії червоноармієць Асмолов, виконуючи наказ, таємно пробрався до замінованого мосту, що залишився в тилу ворога. Знайшов і усунув обрив кабелю, замінив убитого сапера, який повинен був підірвати міст. Коли на мiст виїхали два бронетранспортери з піхотою, привів в дію вибуховий пристрій. Рух ворога було зупинено і контрудар на цій ділянці фронту захлинувся".

В ходi дводенних боïв за Лип'янку 4-5-го лютого 1944 року воïнами 25-ï дивiзiï було знищено бiльше 100 фашистiв, 17 танкiв, 10 БТР, ще два танки пiдiрвалися на мiнах.

Проте й нашi втрати були тяжкими: 418 бiйцiв, з них вбитими - 186.

Того лютневого дня поруч з Асмоловим билися i гинули представники рiзних нацioнальностей: рядовi Олександр Шашурi, Канi Iскаков, Георгiй Пiрашвiлi, Давлет Салiм-Галiев, сержанти Андрiй Кандауров, Микола Янков, Сергiй Чусовiтiн, лейтенанти Федiр Кошкiн та Самуïл Цехер... Добра половина загиблих - украïнцi, ще буквально вчора мобiлiзованi у щойно визволених селах...

За цей бiй 24-го лютого Дмитро Асмолов був нагороджений своïм першим з трьох орденiв Слави. Ще два отримав за участь у звiльненнi Угорщини та Чехословаччини.

Його не стало в 1976-му, бiльше 40-ка рокiв тому. Подвигу ж Дмитра Калиновича i його товаришiв — жити в вiках. Принаймнi, хочеться в це вiрити.

Данило Цяпкало, с. Лебедин

Актуальні новини

Поросятко без довідки ветеринара несе небезпеку, або як влада зреагувала на критику ветеранів

on 16 листопада 2017

Минулої суботи і неділі на центральному ринку за участі представників правоохоронних органів, Держпродспоживслужби, лабораторії ветеринарної медицини та районного споживчого товариства...

Годуємо Європу?

on 09 листопада 2017

Експорт харчів та аграрної продукції до країн ЄС нинішнього року порівняно з минулим зріс на 39,8%, сягнувши 4,177 млрд. дол....

У «Престижі» відкриють промтоварний магазин

on 09 листопада 2017

На першому поверсі супермаркету «Престиж» тривають ремонтні роботи. Усі відділи, які працювали на першому поверсі, перенесено на другий. А шполяни...

Школи зобов’язали опублікувати фінансову звітність

on 09 листопада 2017

Школи зобов’язані опублікувати свою фінансову звітність за доходами і видатками до 1 грудня, повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України.

Європа з’їла наші яйця!

on 09 листопада 2017

Чому різко підскочили ціни? Українці по своїх спорожнілих гаманцях відчули ріст агроекспорту.

Шполянську міськраду визнали порушником закону

on 02 листопада 2017

Виконавчий комітет Шполянської міської ради не провів конкурс на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у межах міста Шпола....

Депутат Богач відщипнув у кума земельку

on 02 листопада 2017

Нещодавно розповсюдилася інформація, що депутат об’єднаної територіальної громади, він же директор СТОВ «Маяк-Агро» (підприємство є складовою частиною СТОВ «ЛНЗ -Агро»)...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.