­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
П'ятниця, 16 листопада 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < лютого 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Воєннi подiї 1941-1945 рокiв не оминули Шполянщину. Про це найяскравiше свiдчать вiйськовi документи, а також данi icторикiв – дослiдникiв Корсунь-Шевченкiвськоï операцii. Ще одним, нiмим доказом цього твердження є факт наявностi в нашому районi бiльше 30-ти братських могил, перша з яких з’явилася на пiвнiчнiй околицi Шполи ще в липнi 1941-го - там поховано декiлькох воякiв 458-го стрiлецького полку 116-ï стрiлецькоï дивiзiï.

У документах радянського Генштабу та командування Пiвденного та Пiвденно-Захiдного фронтiв Шпола вперше згадана ще на самому початку найстрашнiшої вiйни в iсторiї людства. Вдалося певною мiрою з`ясувати роль нашого району в найважчий для радянської держави початковий етап вiйни.

Як вiдомо широкому загалу, з першими мiсяцями нiмецько-радянського протистояння пов`язанi два icторичних факти: стрiмке просуванння сил вермахту на схiд та, як наслiдок, оточення в районi мiста Умань 6-ï й 12-ï армiй Пiвденно-Захiдного фронту, рештки яких з часом були об`еднанi в так звану «групу Понеделiна». Враховуючи цi двi обставини, вище радянське командування вжило ряд заходiв з метою не допустити сили нiмецькоï групи армiй "Пiвдень" до Днiпра, а також стосовно порятунку з ворожого кiльця залишкiв двох своïх армiй, що на початок серпня знаходились в урочищi Зелена Брама поблизу села Пiдвисоке (сучасний Новоархангельський район Кiровоградськоi областi, 80 км на пiвденний захiд вiд Шполи).

Згiдно з iнженерним оперативним зведенням Iнженерного управлiння Пiвденного фронту № 5 вiд 19 липня 1941 року, у зв`язку з загрозою нанесення ворогом удару зi Жмеринки було пiдсилено проведення робiт на оборонних рубежах: Черкаси – Шпола – Тальне – Китай-Город – Ладижин, з Черкас на Новоархангельськ й далi до Миколаєва. Зазначимо, що обидвi лiнiï укрiплень мали проходити в межах нашого району, зокрема перша лiнiя через Станiславчик, Сигнаïвку, Шполу, Василькiв, Капустине, а друга повз Матусiв, Мар`янiвку, Шполу, Скотареве.

21 липня командуючий вiйськами 26-ї армiï генерал-лейтенант Федiр Костенко наказав вiйськам 116-ï стрiлецькоï дивiзiï вести розвiдку на виявлення ворожих авiадесантiв за допомогою рухомих загонiв, зокрема, в районi Шполи й Турiï, що всього лише на 7 км пiвденнiше Журавки.

22 липня штаб Пiвденного фронту докладав начальнику Генштабу щодо стану оборонних лiнiй, що будувалися в його смузi. Зокрема вiдзначався брак вiйськових iнженерiв, колючого дроту, мiн, вибухових засобiв, траншейних та ранцевих вогнеметiв. З докладу також вiдомо, що з 14-ти оборонних лiнiй в межах Пiвденного фронту 2 проходили через Шполу. Загальна кiлькicть робiтникiв на обох лiнiях становила 32 000 осiб.

Того ж дня вийшов бойовий наказ командарма-26 № 004, за яким 116-та стрiлецька дивiзiя (надалi – скорочено СД) мала становити армiйський резерв, мiцно прикрити напрям Черкаси – Звенигородка, де мали органiзувати мiцну протитанкову оборону на напрямках можливих дiй танкiв противника, а також вжити рiшучих заходів стосовно органiзацiï й пришвидшеноï пiдготовки команд винищувачiв танкiв, рухомих загонiв по знищенню авiадесантних груп ворога, веденню розвiдки в районi Звенигородка – Новомиргород. Особливе значення у цьому наказi придiлялося оборонi Cмiли, де знаходився залiзничний вузол.

26 липня згiдно з наказом командарма-26 зi складу 116-ï СД (штаб – Смiла) видiляються два стрiлецьких батальйони на автомашинах з метою органiзацiï протитанковоï оборони за допомогою артилерiï. Обидва загони дiяли в межах нашого району, зокрема, перший – в Топильнiй й Сердегiвцi, а також Товстiй (Городищенський район), другий батальйон мав виконувати завдання в Сигнаïвцi, Шполi, Лебединi.

Отже, як бачимо, наприкiнцi липня 1941 року радянське командування, щонайменше директивно, намагалося укрiпити пiдходи до Днiпра з метою не допустити ворога до цього стратегiчного рубежу. В цьому планi територiя нашого району вiдiгравала далеко не останню роль.

До рук автора потрапив один цiкавий документ, а саме – бойове розпорядження командуючого Пiвденним фронтом № 0035/оп, датований 1 серпня 1941 року. Згiдно з ним, на допомогу «групi Понеделiна» перекидали 223-ю стрiлецьку дивiзiю. Згiдно з затвердженим планом командування, прибувши з-пiд Харкова на станцiю Шостакiвка (23 км захiднiше Кiровограда), вона початково мала здiйснити 60-кiлометровий марш на пiвнiч (вiдстань добового переходу пiхотинця), зосередитись в районi Лип`янки, Журавки, Тишкiвки (Новомиргородський район, в 30-ти км вiд Шполи) й спільно з частинами 116-ï та 212-ï дивiзiй завдати удару на Шполу й Звенигородку, знищити там мiсцеве угрупування фашистiв й цим самим забезпечити вихiд «групи Понеделiна» на новий оборонний рубiж на р. Синюха.

Так планувалося в високих штабах Червоноi Армii. Але, на превеликий жаль, трапилося по-iншому. Ось що доповiдав в Ставку Верховного Головнокомандування командуючий військами Пiвденного фронту генерал армiï Iван Тюленев 3-го серпня 1941 року: «…Зi cтанцii розвантаження Шостакiвка (дивiзiя – авт.) здійснювала марш в Журавку, Турiю, Юзефiвку. До вечора 1 серпня 1941 року дивiзiя головними силами вийшла в р-н Новомиргорода із задачею зранку 2 серпня наступати у напрямку Шполи.

В районi Новомиргорода дивiзiя органiзувала оборону. Зранку 2 серпня противник силою до 2-х полкiв пiхоти з танками та за пiдтримки бомбардувальноi авiацii атакував оборонний рубiж дивiзiї. Дивiзiя не витримала наступу й в безладi відкотилась на Кiровоград…».

Двома днями ранiше в бою пiд Топильною зазнав страшних поразок 2-й батальйон 441-го стрiлецького полку 116 СД, втративши лише вбитими 159 чоловiк й 8 гармат, при цьому спаливши 4 нiмецькi танки. Пiсля бою рештки батальйону вимушено вiдступили на село Товста.

31 липня – 2 серпня радянська розвідка встановила в районi Городище – Шпола зосередження двох дивізiй, одна з них була 14-ю танковою.

4 серпня було помiчено рух колони з 20-40 автомашин зi Шполи на Скотареве, а з Новомиргорода на Малу Виску – невизначеної кiлькостi танкiв. Район було повнiстю окуповано.

Наприкiнцi можна лише зазначити, що група Понеделiна так i не вийшла з кiльця нiмецького оточення. Провоювавши всього два тижнi, поспiшно набрана із вчорашніх робiтників харкiвських підприємств, 223-я була остаточно розгромлена 14-16 серпня 1941 року в боях з III моторизованим корпусом нiмцiв в районi Нового Стародуба й Петрово на Кiровоградщинi. Всього на мiсяць ïï пережила 116-а СД, яка звитяжно загинула в вересневих боях пiд Оржицею на Полтавщинi. Решта військ, спливаючи кров`ю, відступала за Днiпро й далі до Волги, зцiпивши зуби, змушено, й все ж залишаючи за своїми спинами, як і всю Украiну, шполянськi села, де вже на довгi, схожi на пекельну вічність, два з половиною роки запанували ненависнi песиголовцi Гiтлера. Визволення прийде лише в незабутнi днi 1944-го…

Данило Цяпкало, с. Лебедин

Актуальні новини

Між Буртами та Цвітківським відділенням відремонтували дорогу

on 15 листопада 2018

На минулому тижні тривали ремонтні роботи на дорозі від Буртів до Цвітківського відділення. Ця ділянка автошляху, а це понад 5...

Пошта створює проблеми селянам

on 15 листопада 2018

Скорочення кількості поштових відділень, зокрема й на Шполянщині набирає обертів. Дісталася ця проблема й до Капустиного. Як повідомила виконуюча обов’язки...

У Вільшані теж готуються до виборів

on 15 листопада 2018

Вільшана, що в Городищенському районі, готується стати центром об’єднаної територіальної громади, до якої, крім Вільшанської селищної, увійдуть Петриківська, В’язівська, Вербівська,...

Не зволікайте з отриманням першого паспорта

on 15 листопада 2018

Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт (ID-картку). Завчасно подбати про оформлення документа необхідно випускникам загальноосвітніх навчальних...

В районі нові директори, а в ОТГ — школи

on 01 листопада 2018

Відбулася позачергова 29 сесія районної ради VІІ скликання, яку наприкінці засідання самі ж депутати назвали найкоротшою у році. Можна ще...

Субсидії та «теплі кредити» допоможуть українцям максимально безболісно перейти на нові газові тарифи

on 01 листопада 2018

Щоб полегшити жителям України перехід на нові газові тарифи, Кабмін сьогодні впроваджує стратегію посилення соціального захисту населення. Після тривалих переговорів...

У листопаді істотно подорожчає телефонний зв’язок

on 01 листопада 2018

З 1 листопада в Україні піднімуть ціни на користування стаціонарним телефонним зв’язком. Згідно рішення Нацкомісії, яка здійснює держрегулювання у сфері...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.