­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Середа, 26 вересня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < січня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
            1
2 3 4 5 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Воєннi подiї 1941-1945 рокiв не оминули Шполянщину. Про це найяскравiше свiдчать вiйськовi документи, а також данi icторикiв – дослiдникiв Корсунь-Шевченкiвськоï операцii. Ще одним, нiмим доказом цього твердження є факт наявностi в нашому районi бiльше 30-ти братських могил, перша з яких з’явилася на пiвнiчнiй околицi Шполи ще в липнi 1941-го - там поховано декiлькох воякiв 458-го стрiлецького полку 116-ï стрiлецькоï дивiзiï.

У документах радянського Генштабу та командування Пiвденного та Пiвденно-Захiдного фронтiв Шпола вперше згадана ще на самому початку найстрашнiшої вiйни в iсторiї людства. Вдалося певною мiрою з`ясувати роль нашого району в найважчий для радянської держави початковий етап вiйни.

Як вiдомо широкому загалу, з першими мiсяцями нiмецько-радянського протистояння пов`язанi два icторичних факти: стрiмке просуванння сил вермахту на схiд та, як наслiдок, оточення в районi мiста Умань 6-ï й 12-ï армiй Пiвденно-Захiдного фронту, рештки яких з часом були об`еднанi в так звану «групу Понеделiна». Враховуючи цi двi обставини, вище радянське командування вжило ряд заходiв з метою не допустити сили нiмецькоï групи армiй "Пiвдень" до Днiпра, а також стосовно порятунку з ворожого кiльця залишкiв двох своïх армiй, що на початок серпня знаходились в урочищi Зелена Брама поблизу села Пiдвисоке (сучасний Новоархангельський район Кiровоградськоi областi, 80 км на пiвденний захiд вiд Шполи).

Згiдно з iнженерним оперативним зведенням Iнженерного управлiння Пiвденного фронту № 5 вiд 19 липня 1941 року, у зв`язку з загрозою нанесення ворогом удару зi Жмеринки було пiдсилено проведення робiт на оборонних рубежах: Черкаси – Шпола – Тальне – Китай-Город – Ладижин, з Черкас на Новоархангельськ й далi до Миколаєва. Зазначимо, що обидвi лiнiï укрiплень мали проходити в межах нашого району, зокрема перша лiнiя через Станiславчик, Сигнаïвку, Шполу, Василькiв, Капустине, а друга повз Матусiв, Мар`янiвку, Шполу, Скотареве.

21 липня командуючий вiйськами 26-ї армiï генерал-лейтенант Федiр Костенко наказав вiйськам 116-ï стрiлецькоï дивiзiï вести розвiдку на виявлення ворожих авiадесантiв за допомогою рухомих загонiв, зокрема, в районi Шполи й Турiï, що всього лише на 7 км пiвденнiше Журавки.

22 липня штаб Пiвденного фронту докладав начальнику Генштабу щодо стану оборонних лiнiй, що будувалися в його смузi. Зокрема вiдзначався брак вiйськових iнженерiв, колючого дроту, мiн, вибухових засобiв, траншейних та ранцевих вогнеметiв. З докладу також вiдомо, що з 14-ти оборонних лiнiй в межах Пiвденного фронту 2 проходили через Шполу. Загальна кiлькicть робiтникiв на обох лiнiях становила 32 000 осiб.

Того ж дня вийшов бойовий наказ командарма-26 № 004, за яким 116-та стрiлецька дивiзiя (надалi – скорочено СД) мала становити армiйський резерв, мiцно прикрити напрям Черкаси – Звенигородка, де мали органiзувати мiцну протитанкову оборону на напрямках можливих дiй танкiв противника, а також вжити рiшучих заходів стосовно органiзацiï й пришвидшеноï пiдготовки команд винищувачiв танкiв, рухомих загонiв по знищенню авiадесантних груп ворога, веденню розвiдки в районi Звенигородка – Новомиргород. Особливе значення у цьому наказi придiлялося оборонi Cмiли, де знаходився залiзничний вузол.

26 липня згiдно з наказом командарма-26 зi складу 116-ï СД (штаб – Смiла) видiляються два стрiлецьких батальйони на автомашинах з метою органiзацiï протитанковоï оборони за допомогою артилерiï. Обидва загони дiяли в межах нашого району, зокрема, перший – в Топильнiй й Сердегiвцi, а також Товстiй (Городищенський район), другий батальйон мав виконувати завдання в Сигнаïвцi, Шполi, Лебединi.

Отже, як бачимо, наприкiнцi липня 1941 року радянське командування, щонайменше директивно, намагалося укрiпити пiдходи до Днiпра з метою не допустити ворога до цього стратегiчного рубежу. В цьому планi територiя нашого району вiдiгравала далеко не останню роль.

До рук автора потрапив один цiкавий документ, а саме – бойове розпорядження командуючого Пiвденним фронтом № 0035/оп, датований 1 серпня 1941 року. Згiдно з ним, на допомогу «групi Понеделiна» перекидали 223-ю стрiлецьку дивiзiю. Згiдно з затвердженим планом командування, прибувши з-пiд Харкова на станцiю Шостакiвка (23 км захiднiше Кiровограда), вона початково мала здiйснити 60-кiлометровий марш на пiвнiч (вiдстань добового переходу пiхотинця), зосередитись в районi Лип`янки, Журавки, Тишкiвки (Новомиргородський район, в 30-ти км вiд Шполи) й спільно з частинами 116-ï та 212-ï дивiзiй завдати удару на Шполу й Звенигородку, знищити там мiсцеве угрупування фашистiв й цим самим забезпечити вихiд «групи Понеделiна» на новий оборонний рубiж на р. Синюха.

Так планувалося в високих штабах Червоноi Армii. Але, на превеликий жаль, трапилося по-iншому. Ось що доповiдав в Ставку Верховного Головнокомандування командуючий військами Пiвденного фронту генерал армiï Iван Тюленев 3-го серпня 1941 року: «…Зi cтанцii розвантаження Шостакiвка (дивiзiя – авт.) здійснювала марш в Журавку, Турiю, Юзефiвку. До вечора 1 серпня 1941 року дивiзiя головними силами вийшла в р-н Новомиргорода із задачею зранку 2 серпня наступати у напрямку Шполи.

В районi Новомиргорода дивiзiя органiзувала оборону. Зранку 2 серпня противник силою до 2-х полкiв пiхоти з танками та за пiдтримки бомбардувальноi авiацii атакував оборонний рубiж дивiзiї. Дивiзiя не витримала наступу й в безладi відкотилась на Кiровоград…».

Двома днями ранiше в бою пiд Топильною зазнав страшних поразок 2-й батальйон 441-го стрiлецького полку 116 СД, втративши лише вбитими 159 чоловiк й 8 гармат, при цьому спаливши 4 нiмецькi танки. Пiсля бою рештки батальйону вимушено вiдступили на село Товста.

31 липня – 2 серпня радянська розвідка встановила в районi Городище – Шпола зосередження двох дивізiй, одна з них була 14-ю танковою.

4 серпня було помiчено рух колони з 20-40 автомашин зi Шполи на Скотареве, а з Новомиргорода на Малу Виску – невизначеної кiлькостi танкiв. Район було повнiстю окуповано.

Наприкiнцi можна лише зазначити, що група Понеделiна так i не вийшла з кiльця нiмецького оточення. Провоювавши всього два тижнi, поспiшно набрана із вчорашніх робiтників харкiвських підприємств, 223-я була остаточно розгромлена 14-16 серпня 1941 року в боях з III моторизованим корпусом нiмцiв в районi Нового Стародуба й Петрово на Кiровоградщинi. Всього на мiсяць ïï пережила 116-а СД, яка звитяжно загинула в вересневих боях пiд Оржицею на Полтавщинi. Решта військ, спливаючи кров`ю, відступала за Днiпро й далі до Волги, зцiпивши зуби, змушено, й все ж залишаючи за своїми спинами, як і всю Украiну, шполянськi села, де вже на довгi, схожi на пекельну вічність, два з половиною роки запанували ненависнi песиголовцi Гiтлера. Визволення прийде лише в незабутнi днi 1944-го…

Данило Цяпкало, с. Лебедин

Актуальні новини

Шполянський суд попав під реорганізацію

on 21 вересня 2018

Відповідно до указу Президента України Петра Порошенка розпочалася реорганізація місцевих судів. В Черкаській області створюються окружні суди в Умані, Звенигородці, Корсунь-Шевченківському,...

Найбільш запитувані та високооплачувані професії на Черкащині

on 21 вересня 2018

Протягом січня-серпня 2018 року до центрів зайнятості Черкаської області та філій Черкаського обласного центру зайнятості надійшло 29,0 тис. вакансій від...

У жовтні українці відпочиватимуть на день довше

on 21 вересня 2018

У жовтні українці відпочиватимуть на день більше – буде дев’ять офіційних вихідних та свят завдяки тому, що у неділю, 14...

Підготуйся: коли переводити стрілки годинника на «зимовий» час

on 21 вересня 2018

У неділю, 28 жовтня, о 4-ій годині стрілки годинника потрібно перевести на одну годину назад. Дата переведення годинників визначена постановою Кабміну...

Нелегко у Шполі орендувати житло

on 21 вересня 2018

Попит на оренду житла у райцентрі значно перевищує пропозицію. З цим зіштовхнулися нещодавно одні мої знайомі, які повернулися з заробітків...

10 способів зменшити витрати на «комуналку»

on 21 вересня 2018

Вартість оплати комунальних послуг постійно зростає. Але є кілька способів істотно скоротити витрати на світло, тепло і воду. Про те,...

Аби сказ не розповсюджувався

on 21 вересня 2018

Складна епізоотична ситуація щодо сказу в Україні та Черкаській області вимагає радикальних заходів, серед яких одне з основних місць займає...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.