­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Субота, 20 січня 2018
-------------------------------

Ми на Facebook

<< < лютого 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
27 28

Українська історія має чимало прикладів героїзму української зброї. З часів Святослава Хороброго й донині українські воїни демонструють військову майстерність та героїзм. Пропонуємо згадати найвизначніші битви, які не лише демонстрували мужність українських воїнів, а й вплинули на хід історії.

На території району, за інформацією голови районної ради ветеранів війни і праці Володимира Пустовіта, проживає 42 учасники бойових дій Другої світової війни. Найстарший народився у 1920 році, а наймолодший — в 1928-му.

24 грудня у Вільхівці на території садиби-музею В’ячеслава Чорновола відзначили 80-річчя великого українця. З цієї нагоди тут відбувся мітинг.

«Рокіровка» вихідних – поява серед червоних днів календаря 25 грудня замість 2 травня – викликала неабияку дискусію в суспільстві. Ми вирішили, що це непоганий привід нагадати, як змінювався список неробочих днів в Україні за останні сто років.

Шполянка Марфа Пилипівна Січкар пенсіонерка, їй майже 90 років. Розповідає, що майже сорок років передплачує «Шполянські вісті». Цікаво їй читати життєві історії знайомих та інших жителів району.

24 листопада у Матусівському НВК № 1 перший урок розпочався хвилиною мовчання. Цього дня заступник директора з виховної роботи В.М. Довгаль разом з учнями 9-го класу провели загальношкільну лінійку - реквієм вшанування пам'яті безневинно померлих українців у 1932-1933 роках.

Напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів у Василькові провели мітинг-реквієм. Працівники сільських закладів культури разом з колективом Васильківського навчально-виховного комплексу відвідали пам'ятник «Жертвам голодомору 1932-33 років» на сільському кладовищі.

25 жовтня минуло три десятиліття з того часу, як восени 1987 року вперше запалено блакитний вогник біля ГРС №1 на околиці Шполи. У наступні роки це починання мало велике економічне значення в районі.

Навряд чи дев’ятикласники міської гімназії №3 здогадувалися, коли збиралися взяти участь у вікторині з нагоди Дня захисника України, проведеній у районному музеї, що поласують там варениками. Тож таке пригощання стало для них приємним сюрпризом.

Всі пам’ятають байку про мартишку й окуляри, які вона шукала, а потім виявила на лобі. Чого гріха таїти, подібне і з людьми трапляється, особливо ж пенсіонерами.

Одна шполянська жінка загубила окуляри. Де не шукала ту пропажу вона та рідні, ніде не знаходили. Оглянули кожен закуток у хаті, адже нові купувати не надто дешево. А їх нема.

Давно ця історія трапилася у нашому місті, проте й досі її переказують з уст в уста.

— Та тихіше там, розходилися, — бурчав щовечора дід на молодь, яка збиралася, як стемніє, неподалік його двору. — Тут аби вже відпочити, а їм хіхоньки та хахоньки. Аж голова розболілася.

22 вересня на подвір’я одного з найстарших жителів Лебедина Захарія Кирилюка зійшлися діти, онуки, правнуки і навіть праправнуки. Того осіннього дня, коли вересневий погожий день більше нагадував літній, старійшині роду виповнилося 95 років з дня народження.

Коли зникають люди — страшно. Ще страшніше, коли минають дні, місяці, роки, а їх не знаходять. Нещодавно подібне сталося в одній з водянських родин. Восьмого вересня надвечір з дому пішла 87-річна бабуся і не повернулася ні того дня, ні наступного. Її шукали рідні, міліція, оголошення про зниклу пенсіонерку звучали по радіо. Знайшлася старенька за більш ніж десяток кілометрів від дому аж на третій день, змусивши добряче понервувати свою сім’ю. При цьому вона не пам’ятає, куди ходила і де була.

Теплого травневого дня за поминальним столом зібралися ветерани – керівники закладів освіти району 60-80 років, відповідальні працівники районної освітньої галузі. Пам’ять кожного з них перебирає спогади  про колег, з якими завершували перехід до середньої освіти молоді. В названому переліку — понад сто прізвищ директорів, їх заступників, які не дожили до сьогоднішніх днів…

У Товмацькому навчально-виховному комплексі вже багато років функціонує музей Слави. В ньому зібрані фото і експонати часів Другої світової війни, розповіді про односельців, які боронили нашу землю від фашистської чуми, інші експонати. Як розповіла педагог-організатор школи Марина Тимошенко, незабаром музейну експозицію поповнять матеріали про земляків – воїнів АТО. Їх в Товмачі дванадцятеро.

Офіційна і загальновизнана дата завершення Другої світової війни - 2-ге вересня 1945-го року. У цей день рівно о 9-й годині і 2 хвилини (за токійським часом) був підписаний формальний акт про беззастережну капітуляцію останнього активного союзника фашистської Німеччини - Японії.

— 3 серпня виповнюється вже 30 років, як не стало нашого батька Поліщука Василя Тимофійовича, та в нашій сім’ї свято бережуть пам’ять про нього, — такими словами розпочав свою розповідь житель Журавки Віктор Поліщук, який днями завітав до редакції.

18 липня біля меморіалу в Дар’ївському лісі відбувся мітинг реквієм, присвячений  сумній даті — 75-річчю з дня розстрілу фашистами шполянських євреїв. Близько тисячі дітей і дорослих лежить під плитами меморіалу, тисяча не відспіваних душ, похованих без труни і молитви…

Як відомо, історією рідного краю цікавиться багато допитливий людей. Як і в місті, так і в селі хтось розпитує старожилів, хтось допомагає копатися в землі археологам, хтось вештається по архівах і подовгу висиджує там над древніми паперами.

87-річна жителька Журавки Марія Іванівна Левченко й сьогодні багато може розповісти про події Другої світової війни. Хоч була тоді ще дівчам, але на собі, як і мільйони ровесників, повністю відчула її хижий подих.

Сьогодні Гузиха знову співатиме. Знають про це всі на кутку, бо одинадцяте число сьогодні. Ось уже з півроку, день у день, точно одинадцятого числа, всім на кутку поштарка Валюша приносить пенсію.

Своє життя мешканець Кременчука Дмитро Калинович Асмолов прожив, як усi звичайнi люди. Посадив дерево, будинок збудував, дiтей виростив. Займався звичайною справою - був хлiборобом. Займав посади голови колгоспу, завiдуючого фермою, головного бухгалтера.

Воєннi подiї 1941-1945 рокiв не оминули Шполянщину. Про це найяскравiше свiдчать вiйськовi документи, а також данi icторикiв – дослiдникiв Корсунь-Шевченкiвськоï операцii. Ще одним, нiмим доказом цього твердження є факт наявностi в нашому районi бiльше 30-ти братських могил, перша з яких з’явилася на пiвнiчнiй околицi Шполи ще в липнi 1941-го - там поховано декiлькох воякiв 458-го стрiлецького полку 116-ï стрiлецькоï дивiзiï.

До 72-ої річниці перемоги у Другій світовій війні дожили не так вже й багато ветеранів, її учасників. Згідно з даними районної організації ветеранів війни і праці, таких осіб трохи більше двадцяти. Це дідусі й бабусі, яким сьогодні від дев’яноста до ста років. Не всі вони в останні роки через немічність можуть прийти навіть на парад з нагоди Дня Перемоги 9 Травня.

Її рідне село Кавунівка – одне з тих, яких немало на Черкащині.

Євдокія народилася у далекому вже 1922 році в багатодітній родині Карпа Олексійовича Вербівського. Дуня мала сестер Палажку, Наталю, Зіну. Дівочий квартет доповнював брат Наум, який помер від голоду у жахливому 33-ому. Цього ж року пішла із життя й мати.

Цю історію переповідають з уст в уста в одному з сіл району. Послав дідові Бог довгого віку. Вже й за дев’яносто йому перевалило, як кажуть, вже й 95 років відзначив, а залишався при добрій пам’яті і світлому розумі.

Урок пам’яті «Ми зберегти зуміємо той мир, що ви нам принесли», який нещодавно відбувся в Станіславчицькому навчально-виховному комплексі, не залишив байдужим нікого. Минуло 73 роки з дня визволення села, коли саме в цей день за межі Станіславчика було відкинуто останнього воїна ворожої армії.

Кажуть, що забуті історичні факти нагадують про себе гіркими уроками в майбутньому. І хоч від подій 29 січня 1918 року, коли 300 юнаків відважно виступили проти 13-тисячної більшовицької армії, нас відділяють 99 років, вони живуть в душі українського народу, надихають наших сучасних воїнів відстоювати кордони Батьківщини.

27 січня 2017 року з нагоди 73-ої річниці з Дня визволення Шполи від нацистських загарбників до підніжжя обеліску Слави, могили визволителів Шполи Анатолія Ванюшина і Петра Єрьоміна, меморіалу жертвам фашизму лягли вінки та квіти, а в міському парку Слави відбувся мітинг-реквієм.

У січні 1942 року всіх сільських дівчат погрузили на машини і повезли у місто. Фашисти сміялись, вигукуючи: «Празнік, фройлен, метхенфест». Під звуки маршу дівчат висадили на пероні залізничного вокзалу, повантажили у вагони і відправили в пекло…

Водоймище, що знаходиться в урочищі Сухий Яр, пережило і занепад, і відродження.

Відроджуватися воно почало після того, як Фредерік Шавіньї взяв його в оренду і окультурив береги, виготовивши документацію, що обійшлася йому в десятки тисяч гривень.

1596 — народився Богдан Хмельницький, гетьман України.

1834 — народився Степан Руданський, засновник нового жанру в українській поезії: віршованої гуморески-співомовки.

1846 — Тарас Шевченко у маєтку друга Андрія Козачковського в Переяславі написав «Заповіт».

Час від часу наші читачі приносять до редакції старовинні фотознімки, кожен з яких має свою цікаву історію. Буває й таке, що про долю цілої родини можна дізнатися з одного пожовкло-потемнілого від часу документа, який випадково зберігся на чиємусь горищі. І якщо для одних той ветхий папірець — просто непотріб, який не встигли викинути, то інші зберігають його як сімейну реліквію.

Актуальні новини

Проекти і реальність: Хто покарає міського голову за невиконання закону?

on 18 січня 2018

Від 1 січня 2018 року в Україні встановлюється заборона на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Водночас, українців зобов’язують сортувати сміття....

14 випадків кору зафіксовано на Черкащині

on 18 січня 2018

Так, у Золотоніському районі зареєстровано 10 випадків захворювання на кір, Лисянському районі – 2, Звенигородському та Маньківському районах по 1....

Зупинки будуть з кіосками

on 18 січня 2018

— Що за нові зупинки з кіосками почали встановлювати у центрі міста? І що там продаватимуть? Людмила Д., м.Шпола

Необережність убиває

on 18 січня 2018

Держслужба з надзвичайних ситуацій оприлюднила трагічні цифри — рік щойно почався, а вже 95 українців загинули у вогні. Рятувальники наголошують:...

На зміну «Синьому киту» прийшла «Червона сова»

on 18 січня 2018

В Україні набирає обертів нова суїцидальна гра «Червона сова». Принцип гри такий самий, як і у сумнозвісних «Синіх китів». Спочатку...

Загинув на свято

on 18 січня 2018

Рятувальники неодноразово попереджали про обережність поводження на льоду, та, на жаль, не всі цих рекомендацій дотримуються.

Шполяни обирають Польщу

on 11 січня 2018

У кількох торгівельних закладах райцентру з початку нового року з’явилися оголошення про те, що на роботу потрібні продавці. У розмові...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.