­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 19 серпня 2018
-------------------------------

Ми на Facebook

<< < липня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
30 31

Жнива — найвідповідальніший період для хлібороба. Літнє сонечко встає рано, а спати лягає пізно, щоб продовжити день для тих, хто в полі працює. Із самого ранку сонце припікає, а коли воно в зеніті, то дуже спекотно тоді хліборобам. А жнивувати треба, доки днина погожа.

Нещодавно завершено ремонт в’їзного знаку до села Капустине. Таких великих в’їзних знаків на Шполянщині всього кілька, є ще в Товмачі, Скотаревому. При в’їзді до Капустиного жителів та гостей зустрічає симпатичний козак, довкола якого арка. На ній вказано, що село засноване у 1608 році. Капустинці розповідають, що такий оригінальний знак біля Капустиного встановили ще за часів колгоспу.

У хаті бабусі Федори Бондаренко зі Скотаревого на чільному місці фотознімки її правнуків-близнюків Ростислава і Владислава. Про них з гордістю розповідає старенька і гостям, які завітали до неї на іменини. 12 червня вона відзначила свій 92-ий день народження. Старша і молодша господині, а проживає Ф.Г.Бондаренко зі своєю невісткою Валентиною Станіславівною, гордяться своїми нащадками. Зараз хлопці на службі у Збройних Силах України за контрактом.

1923 рік

Урядом Радянської України запроваджена нова система адміністративного поділу. Замість повітів і волостей в республіці з’явилися округи і райони. На основі однойменної волості створено Шполянський район, до складу якого увійшло 14 населених пунктів. До складу району входили й Вербовецька, Гончариська і Кайтанівська сільські ради, які у 1965 році перейшли до складу Звенигородського району.

Матусянки Софія Максимівна Попко і Євдокія Іванівна Пархоменко обидві народилися у грудні 1923 року. Обом не вдалося уникнути участі остарбайтерів. С.М.Попко виросла разом з двома сестрами.

Дев’ятого травня, у День Перемоги, як і багато десятиліть поспіль, шполяни знову зійдуться до міського парку Слави. Найстарші з них, ветерани, молодь принесуть квіти, аби вклонитися полеглим воїнам за визволення України від німецько-фашистських загарбників у роки Другої світової війни і вшанувати їхню пам’ять.

Сльоза ветерана

Я зустрів його біля сільського обеліска Слави у День Перемоги. Уже майже всі учасники свята розійшлися по домівках, лише він стояв, обпершись на власноруч виготовлену ковіньку. Його губи шептали прізвища, викарбувані на гранітній плиті обеліска. Я підійшов ближче, привітався.

14 лютого в читальному залі районної бібліотеки відбувся тематичний захід «Афган у нашій пам’яті», організований працівниками юнацького відділу та краєзнавчого музею. У зустрічі взяли участь учні 10-А, 10-Б, 9-Б класів міської школи № 2-ліцею.

7 лютого в читальному залі дитячої бібліотеки для дітей відбувся вечір памяті, присвячений 100-річчю героїчної битви під Крутами. На захід завітали учні 9-го класу міської школи № 5 (класний керівник Тетяна Браганець) та учні 8-го класу Сигнаївського НВК – Назар Похил і Ярослав Кисленко.

Для увічнення пам’яті відомого земляка, поета, прозаїка, драматурга, публіциста, журналіста, уродженця Ярославки Миколи Даниловича Томенка в нинішньому році в районі передбачено проведення ряду заходів.

Українська історія має чимало прикладів героїзму української зброї. З часів Святослава Хороброго й донині українські воїни демонструють військову майстерність та героїзм. Пропонуємо згадати найвизначніші битви, які не лише демонстрували мужність українських воїнів, а й вплинули на хід історії.

На території району, за інформацією голови районної ради ветеранів війни і праці Володимира Пустовіта, проживає 42 учасники бойових дій Другої світової війни. Найстарший народився у 1920 році, а наймолодший — в 1928-му.

24 грудня у Вільхівці на території садиби-музею В’ячеслава Чорновола відзначили 80-річчя великого українця. З цієї нагоди тут відбувся мітинг.

«Рокіровка» вихідних – поява серед червоних днів календаря 25 грудня замість 2 травня – викликала неабияку дискусію в суспільстві. Ми вирішили, що це непоганий привід нагадати, як змінювався список неробочих днів в Україні за останні сто років.

Шполянка Марфа Пилипівна Січкар пенсіонерка, їй майже 90 років. Розповідає, що майже сорок років передплачує «Шполянські вісті». Цікаво їй читати життєві історії знайомих та інших жителів району.

24 листопада у Матусівському НВК № 1 перший урок розпочався хвилиною мовчання. Цього дня заступник директора з виховної роботи В.М. Довгаль разом з учнями 9-го класу провели загальношкільну лінійку - реквієм вшанування пам'яті безневинно померлих українців у 1932-1933 роках.

Напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів у Василькові провели мітинг-реквієм. Працівники сільських закладів культури разом з колективом Васильківського навчально-виховного комплексу відвідали пам'ятник «Жертвам голодомору 1932-33 років» на сільському кладовищі.

25 жовтня минуло три десятиліття з того часу, як восени 1987 року вперше запалено блакитний вогник біля ГРС №1 на околиці Шполи. У наступні роки це починання мало велике економічне значення в районі.

Навряд чи дев’ятикласники міської гімназії №3 здогадувалися, коли збиралися взяти участь у вікторині з нагоди Дня захисника України, проведеній у районному музеї, що поласують там варениками. Тож таке пригощання стало для них приємним сюрпризом.

Всі пам’ятають байку про мартишку й окуляри, які вона шукала, а потім виявила на лобі. Чого гріха таїти, подібне і з людьми трапляється, особливо ж пенсіонерами.

Одна шполянська жінка загубила окуляри. Де не шукала ту пропажу вона та рідні, ніде не знаходили. Оглянули кожен закуток у хаті, адже нові купувати не надто дешево. А їх нема.

Давно ця історія трапилася у нашому місті, проте й досі її переказують з уст в уста.

— Та тихіше там, розходилися, — бурчав щовечора дід на молодь, яка збиралася, як стемніє, неподалік його двору. — Тут аби вже відпочити, а їм хіхоньки та хахоньки. Аж голова розболілася.

22 вересня на подвір’я одного з найстарших жителів Лебедина Захарія Кирилюка зійшлися діти, онуки, правнуки і навіть праправнуки. Того осіннього дня, коли вересневий погожий день більше нагадував літній, старійшині роду виповнилося 95 років з дня народження.

Коли зникають люди — страшно. Ще страшніше, коли минають дні, місяці, роки, а їх не знаходять. Нещодавно подібне сталося в одній з водянських родин. Восьмого вересня надвечір з дому пішла 87-річна бабуся і не повернулася ні того дня, ні наступного. Її шукали рідні, міліція, оголошення про зниклу пенсіонерку звучали по радіо. Знайшлася старенька за більш ніж десяток кілометрів від дому аж на третій день, змусивши добряче понервувати свою сім’ю. При цьому вона не пам’ятає, куди ходила і де була.

Теплого травневого дня за поминальним столом зібралися ветерани – керівники закладів освіти району 60-80 років, відповідальні працівники районної освітньої галузі. Пам’ять кожного з них перебирає спогади  про колег, з якими завершували перехід до середньої освіти молоді. В названому переліку — понад сто прізвищ директорів, їх заступників, які не дожили до сьогоднішніх днів…

У Товмацькому навчально-виховному комплексі вже багато років функціонує музей Слави. В ньому зібрані фото і експонати часів Другої світової війни, розповіді про односельців, які боронили нашу землю від фашистської чуми, інші експонати. Як розповіла педагог-організатор школи Марина Тимошенко, незабаром музейну експозицію поповнять матеріали про земляків – воїнів АТО. Їх в Товмачі дванадцятеро.

Офіційна і загальновизнана дата завершення Другої світової війни - 2-ге вересня 1945-го року. У цей день рівно о 9-й годині і 2 хвилини (за токійським часом) був підписаний формальний акт про беззастережну капітуляцію останнього активного союзника фашистської Німеччини - Японії.

— 3 серпня виповнюється вже 30 років, як не стало нашого батька Поліщука Василя Тимофійовича, та в нашій сім’ї свято бережуть пам’ять про нього, — такими словами розпочав свою розповідь житель Журавки Віктор Поліщук, який днями завітав до редакції.

18 липня біля меморіалу в Дар’ївському лісі відбувся мітинг реквієм, присвячений  сумній даті — 75-річчю з дня розстрілу фашистами шполянських євреїв. Близько тисячі дітей і дорослих лежить під плитами меморіалу, тисяча не відспіваних душ, похованих без труни і молитви…

Як відомо, історією рідного краю цікавиться багато допитливий людей. Як і в місті, так і в селі хтось розпитує старожилів, хтось допомагає копатися в землі археологам, хтось вештається по архівах і подовгу висиджує там над древніми паперами.

87-річна жителька Журавки Марія Іванівна Левченко й сьогодні багато може розповісти про події Другої світової війни. Хоч була тоді ще дівчам, але на собі, як і мільйони ровесників, повністю відчула її хижий подих.

Сьогодні Гузиха знову співатиме. Знають про це всі на кутку, бо одинадцяте число сьогодні. Ось уже з півроку, день у день, точно одинадцятого числа, всім на кутку поштарка Валюша приносить пенсію.

Цю історію переповідають з уст в уста в одному з сіл району. Послав дідові Бог довгого віку. Вже й за дев’яносто йому перевалило, як кажуть, вже й 95 років відзначив, а залишався при добрій пам’яті і світлому розумі.

Своє життя мешканець Кременчука Дмитро Калинович Асмолов прожив, як усi звичайнi люди. Посадив дерево, будинок збудував, дiтей виростив. Займався звичайною справою - був хлiборобом. Займав посади голови колгоспу, завiдуючого фермою, головного бухгалтера.

Урок пам’яті «Ми зберегти зуміємо той мир, що ви нам принесли», який нещодавно відбувся в Станіславчицькому навчально-виховному комплексі, не залишив байдужим нікого. Минуло 73 роки з дня визволення села, коли саме в цей день за межі Станіславчика було відкинуто останнього воїна ворожої армії.

Воєннi подiї 1941-1945 рокiв не оминули Шполянщину. Про це найяскравiше свiдчать вiйськовi документи, а також данi icторикiв – дослiдникiв Корсунь-Шевченкiвськоï операцii. Ще одним, нiмим доказом цього твердження є факт наявностi в нашому районi бiльше 30-ти братських могил, перша з яких з’явилася на пiвнiчнiй околицi Шполи ще в липнi 1941-го - там поховано декiлькох воякiв 458-го стрiлецького полку 116-ï стрiлецькоï дивiзiï.

Кажуть, що забуті історичні факти нагадують про себе гіркими уроками в майбутньому. І хоч від подій 29 січня 1918 року, коли 300 юнаків відважно виступили проти 13-тисячної більшовицької армії, нас відділяють 99 років, вони живуть в душі українського народу, надихають наших сучасних воїнів відстоювати кордони Батьківщини.

До 72-ої річниці перемоги у Другій світовій війні дожили не так вже й багато ветеранів, її учасників. Згідно з даними районної організації ветеранів війни і праці, таких осіб трохи більше двадцяти. Це дідусі й бабусі, яким сьогодні від дев’яноста до ста років. Не всі вони в останні роки через немічність можуть прийти навіть на парад з нагоди Дня Перемоги 9 Травня.

27 січня 2017 року з нагоди 73-ої річниці з Дня визволення Шполи від нацистських загарбників до підніжжя обеліску Слави, могили визволителів Шполи Анатолія Ванюшина і Петра Єрьоміна, меморіалу жертвам фашизму лягли вінки та квіти, а в міському парку Слави відбувся мітинг-реквієм.

Її рідне село Кавунівка – одне з тих, яких немало на Черкащині.

Євдокія народилася у далекому вже 1922 році в багатодітній родині Карпа Олексійовича Вербівського. Дуня мала сестер Палажку, Наталю, Зіну. Дівочий квартет доповнював брат Наум, який помер від голоду у жахливому 33-ому. Цього ж року пішла із життя й мати.

У січні 1942 року всіх сільських дівчат погрузили на машини і повезли у місто. Фашисти сміялись, вигукуючи: «Празнік, фройлен, метхенфест». Під звуки маршу дівчат висадили на пероні залізничного вокзалу, повантажили у вагони і відправили в пекло…

Актуальні новини

КОЛИ МЕДИКИ ПРИЇДУТЬ НА ВИКЛИК

on 16 серпня 2018

Як відомо більшості громадян, швидку допомогу потрібно викликати тоді, коли у цьому справді є необхідність. Попри те, є жителі району,...

У Надточаївці і Соболівці карантин

on 10 серпня 2018

На Шполянщині на загальній площі 10 га запроваджено карантин через поширення американського білого метелика.

До уваги платників податків, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів!

on 10 серпня 2018

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів...

Скільки коштують вибори

on 10 серпня 2018

«Дух виборів» уже витає над країною — до них залишився рік. Обрати керманичів для народу — «задоволення», як відомо, небезкоштовне...

Плануйте вихідні

on 10 серпня 2018

З 24 по 26 серпня (п’ятниця — неділя) неробочі дні у зв’язку зі святкуванням 27-ї річниці нашої незалежності. Відпрацьовувати їх,...

Чи погодилася «Укрпошта» з пропозицією матусян

on 06 серпня 2018

Ще у травні «Укрпошта» оголосила про плани зміни формату роботи своїх відділень у селах. Частину відділень, як повідомив у соцмережі...

А на районну лікарню грошей немає?

on 06 серпня 2018

Напружена ситуація з виплатою заробітної плати персоналу Шполянської центральної районної лікарні виникла наприкінці липня.

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.