­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 19 травня 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < вересня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 29 30

На останній селекторній нараді, що проводилася облдержадміністрацією минулого понеділка, прозвучала інформація про те, ніби жителі Сигнаївки та Мар’янівки дали згоду приєднатися до Шполянської ОТГ. Для сільського голови з Сигнаївки Сергія Ошовського така новина стала несподіванкою, тому він звернувся до редакції, аби роз’яснити свою позицію і чому він з осторогою ставиться до приєднання до Шполянської ОТГ.

На зборах не давали згоди на приєднання

— Події в Сигнаївці претендують на окремий детективний жанр. Вся справа в тому, що на зборах, які відбулися нещодавно в селі, не підтримали пропозицію приєднатися до Шполянської об’єднаної територіальної громади. Тому така інформація звучить, м’яко кажучи, дивно.

Коли в 2015 році формувався перспективний план громад Черкаської області, в початковому варіанті Сигнаївка з селами Мар’янівка, Надточаївка, Бурти входили до складу Матусівської громади. Але, розібравшись в діючому законодавсстві з даних питань, ми зуміли довести і підтвердити фінансовими розрахунками, що Сигнаївська громада має право на існування без Матусова і бути фінансово спроможною в складі чотирьох вже згаданих сіл з центром у Сигнаївці. Проведено багато зустрічей з жителями цих сіл. Є рішення сесії обласної ради від 25 червня 2015 року №41-1/VI, яким затверджено 88 громад на Черкащині. В тому числі 6 громад Шполянщини: Васильківську, Лебединську, Лип’янську, Матусівську, Сигнаївську та Шполянську.

В аналітичній записці-додатку до рішення сесії, що нараховує 224 сторінки, яку я отримав як голова районної організації Всеукраїнської асоціації сільських та селищних голів, наведені всі розрахунки спроможності громад на той період.

Зрозуміло, що перспективний план не є законом чи директивою до виконання в такому форматі, і до нього, при необхідності, вносяться зміни.

Вносилися зміни в 2017 році, в тому числі і по Шполянській громаді, яка згідно прописаного плану мала формуватися з Шполи та ще семи сіл району. А на практиці вийшло, що сформувалася з двох адміністративних одиниць (Шполи та Кримок).

Зміни до перспективного плану об’єднання вносилися і в 2018 році і стосувалися діяльності 24 нових громад, які вирішили об’єднатися в іншому форматі. Так от, після цих змін експертною комісією, яку очолює заступник голови Черкаської облдержадміністрації Ярослав Березань, дивним чином зникла Лебединська громада, яка приєдналася до Шполянської ОТГ, та Сигнаївська громада, що ніби приєднувалася до Матусова.

Якими критеріями керувалася експертна комісія, невідомо. Хоч як на мене — це замовні дії. І підстав на такі дії ніхто не давав. За фінансовими можливостями і розрахунками аналітичної записки Лебединська громада мала фінансові можливості, близькі до Шполянської ОТГ. А Сигнаївська громада переважала у фінансовому плані Матусівську ОТГ. До речі, Матусівська ОТГ сьогодні успішно працює.

Хто ж за цим стоїть?

Прикриваючись цими змінами до проекту та скориставшись незнаннням діючого законодавства більшістю жителів щодо об’єднання громад, представники та депутати районної організації партії ВО «Черкащани», політбюро якої складає керівництво групи компаній «ЛНЗ», розгорнули кампанію з нав’язуванням думки жителям сіл, що їх примусово приєднають до громад відповідно до плану ледве не завтра. Цю агітацію активно розповсюджувала їх власна газета «Шполяночка +».

Не виключення й Сигнаївка. Так звана ініціативна група, яка протягом тривалого часу мітингами та всезростаючими вимогами підвищення орендної плати не давала спокійно працювати Фредеріку Шавіньї і їх вимоги нерідко доходили до абсурду, очолювана депутатом Шполянської районної ради від фракції «Черкащани» Оксаною Авер’яновою, яка зараз очолила цю групу, почали ходити селом з листками опитування, розповсюджуючи неправдиву інформацію, ніби, коли сигнаївчани не підпишуться за приєднання до Шполянської ОТГ, то їх примусово приєднають до Матусівської ОТГ, яка не може себе забезпечити. А тому в селі не буде ні школи, ні амбулаторії.

Брехня є брехнею, та більшість жителів, не володіючи достовірною інформацією, «купилися» на таку агітацію та почали підписувати листи опитування.

Вже пізніше, мені до хрипоти в голосі довелося пояснювати на зборах, що все це лише неправдива інформація, яку нахабно розповсюджували агітатори, не гребуючи навіть брехнею.

Я пропонував спершу перенести збори на інший день та запросити фахівців, представників від влади для отримання достовірної інформації.

В решті решт на конкретних прикладах фінансового характеру, розрахунках щодо соціального захисту показати, чи варто згоджуватися на такі пропозиції агітаторів. Щоб люди розібралися, де їм краще і взагалі, чи треба кудись іти.

Моя пропозиція категорично була відкинута Оксаною Авер’яновою з тим, щоб все вирішувалося лише на цих зборах. Про запрошення представників Матусівської громади навіть слухати не хотіли.

Але організатори прорахувалися. Поміркованість людей виявилася своєрідною несподіванкою для агітаторів. Тому на зборах не підтримали ідею приєднання до Шполянської ОТГ.

Чи така вже вона «лежача», Матусівська ОТГ?

До цих зборів я не надто цікавився справами новостворених ОТГ в районі. Але, оскільки так вже розповідали про «лежачу» ОТГ, то вирішив навідатися до сусідів в Матусів. Я добре знаю інфраструктуру Матусова. Довелося там довгий час працювати. І побачене мене вразило змінами, що відбулися в цьому році.

Відремонтовані приміщення центру надання адміністративних послуг, відповідно до вимог Євросоюзу, ремонти шкіл, на які затрачені мільйони гривень. І основне, що вони не закриваються. Надбавки за престижність праці у вчителів становлять 20 відсотків, а не 5 відсотків, як в районі, та 6 відсотків, як у Шполянській ОТГ.

В Матусівській громаді дороги ремонтуються асфальтом не латками, закидаючи вибоїни, а суцільно кладеться асфальт. Новою технікою забезпечене комунальне підприємство, яке щойно створене за бюджетні кошти громади. Бюджет громади становить 27 мільйонів гривень з місячним перевиконанням у 800 тисяч гривень. При цьому 5 мільйонів знаходиться на депозиті, приносячи щомісяця додатковий прибуток.

Ось вам на простих прикладах спростування ще однієї брехні, що розповсюджують активісти в Сигнаївці відносно розвалу Матусівської ОТГ.

Чому поспішали активісти?

Така «штурмова атака» на Сигнаївку з ознаками махновщини відбувалася через те, що сесія Черкаської обласної ради, друге засідання якої відбулося 21 вересня 2018 року, зняла з повістки денної проект запропонованих облдержадміністрацією змін до Перспективного плану, як такий, що не відповідає реальному стану, настрою людей щодо об’єднання громад.

В перспективному плані Сигнаївська громада залишається

Виходячи з вищесказаного, маю право стверджувати, що в перспективному плані, діючому в даний час, залишається створення Сигнаївської об’єднаної територіальної громади.

Звичайно, зараз багато хто закидає докір, що Сигнаївську громаду протягом трьох років можна було створити і цього не зробили, оскільки не було бажання голови.

У такій справі, як на мене, то краще сім разів прорахувати і визначити всі «підводні камені», щоб відразу не створювати проблем.

Одним з таких підводних рифів у створенні Сигнаївської ОТГ стало те, що в Сигнаївці зареєстровано і веде діяльність лише одне найбільш бюджетоутворююче підприємство, яке орендує майже всю землю в Сигнаївці і Мар’янівці і по ідеї повинне бути головним підприємством у створенні робочих місць та надходжень до бюджету податків з доходу фізичних осіб.

В 2017 році ТОВ «Шпола-Агро Індустрі» сплатило до районного бюджету 2,3 млн. грн., які направлялися на утримання закладів освіти, медицини, культури, соціального захисту. І ми могли спокійно працювати.

Новий власник корпоративних прав на це підприємство — група компаній «ЛНЗ» за 8 місяців 2018 року перерахувала до районного бюджету всього лише 732 тис. грн. даного податку. Ось де й криється підхід нового господарника до потреб громади. І доки на законодавчому рівні не буде врегульовано дане питання, як на мене, поспішати з об’єднанням не варто.

Чим виграє Матусівськеа громада? Там не одне, як в Сигнаївці, підприємство, а сім підприємств на території. З них заїжджих лише одне.

Чому не варто поспішати приєднуватися до Шполянської чи Матусівської ОТГ?

Приймаючи рішення про приєднання до тієї чи іншої громади, чи створюючи власну, насамперед треба думати, до яких наслідків це може призвести.

Сьогодні наобіцяти можуть багато, а знищити ще швидше, якщо село піде туди, де не може захистити свої інтереси у правовому полі.

В даний час Сигнаївка має самостійний бюджет. З двохмільйонного бюджету більше одного мільйона гривень разом з перехідними коштами іде на утримання інфраструктури села.

Звичайно, що в Шполянській чи Матусівській громадах, які працюють самостійно, коштів більше, але хто може гарантувати, що їх на потреби окремого села повернеться більше, ніж до об’єднання. До речі, за деякою інформацією, Кримки після приєднання до Шполянської ОТГ отримали лише трохи більше 30 відсотків того, що мали.

Відповідно до діючого законодавства всі рішення з питань громади приймаються радою. А представництво ради утворюється пропорційно кількості населення, яке входить до громади.

В разі приєднання Сигнаївки до Шполянської ОТГ, представництво нашого села становитиме 9 відсотків, або 2 депутати з 26 обранців. Отже, 2 депутати не зможуть впливати на жодне рішення щодо, скажімо, до перепрофілювання установ, як наприклад школи чи амбулаторії. В такому випадку Сигнаївка буде безправною навіть у вирішенні розміщення об’єктів, шкідливих для довкілля. А така загроза існує.

Крім того, є вже приклади, коли два депутати, обрані до Шполянської міської ради від Радикальної партії О.Ляшка, після декількох перших засідань склали повноваження, оскільки їх жодна пропозиція не бралася до уваги, а всі рішення приймалися фракцією ВО «Черкащани», яка має більшість як в міській раді Шполянської ОТГ, так і в районній раді. Цей депутатський протест засвідчив, що ніхто не відстоюватиме інтереси Сигнаївки. Більшість захищатиме свої інтереси.

Для прикладу тут можна привести проблему сміттєзвалища в Сигнаївці. Документація виготовлена, потрібно облаштувати туди під’їзд. І хто гарантуватиме, що після його облаштування сміття з Шполи не вивозитиметься в Сигнаївку та не задимлюватиме село. Якщо зараз є такі приклади в Сигнаївці, то потім вони будуть систематичними.

Візьмемо інший приклад. При приєднанні до Матусівської громади представництво Сигнаївки склало б 31 відсоток, або 7 депутатів з 22 обранців. А в випадку входження Мар’янівки до складу Матусівської ОТГ, представництво становитиме щонайменше половину. В такому випадку з’являється можливість захищати інтереси сіл. Але це при умові якщо Мар’янівка вистоїть, тому що і там з’явилися агітатори, як і в Сигнаївці.

Вони обіцяють багато, але правди жителям не кажуть.

Ось через ці ризики, як на мене, не варто поспішати саме зараз до когось приєднуватися. Щонайменше, до президентських виборів.

Чи тримаюся я за посаду, щоб дочекатися пенсії?

Зараз розповсюджується багато чуток щодо позиції сільського голови, тобто мене. Одна з них та, що я затягую процес об’єднання, щоб дочекатися та отримати державну пенсію.

Ті, хто такі чутки розповсюджують, мабуть, зумисне замовчують той факт, що пенсія для посадової особи місцевого самоврядування, що прирівнювалися до державного службовця, вже відмінена і нараховується на загальних підставах. В свої 59 років я вже маю 40 років трудового стажу при 35 необхідних для її отримання. Треба розуміти, що коли не вистоїть Сигнаївка, то посипляться під Шполу, як горох, всі села північно-західної частини району. Потім через механізм розпорядження землями громади відберуться городи, інші земельні наділи, які сьогодні знаходяться за межами села, що надавалися жителями сільською радою ще згідно старого земельного кодексу, а це більше 100 гектарів. Розпочнеться витіснення так званих самостійників, які обробляють 450 гектарів, місцевих фермерських господарств. І може статися те, що в Станіславчику, де група компаній «ЛНЗ» орендує більше однієї тисячі найкращих в районі чорноземів. Вони приїхали, посіяли, внесли засоби захисту (отрутохімікати), зібрали і поїхали, не залишивши Станіславчику жодного робочого місця в сільськогосподарському виробництві.

Можливо, дехто хоче, щоб це сталося і в Сигнаївці? Я проти такого підходу.

Тому й прагну боротися за інтереси свого села. В мене чиста совість перед людьми.

Я переконаний, що більшість жителів Сигнаївки дотримуються такої ж думки.

І останнє. Днями довелося їхати в облдержадміністрацію та доводити, що звернення про приєднання до Шполянської ОТГ від Сигнаївки не було, а листи, які туди надсилалися, суперечили рішенню загальних зборів.

Якщо вже через брехню нас хочуть туди затягнути, то що буде, як ми там опинимося.

Надіюся, що мене почують і в тих селах, які ще не приєдналися до Шполянської ОТГ.

Сергій Ошовський, голова села Сигнаївка

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.