­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Вівторок, 23 жовтня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < жовтня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Днями в Шполі відкрито меморіальну дошку поету, прозаїку, публіцисту, драматургу, неперевершеному майстру художнього слова, нашому земляку, уродженцю села Ярославка Миколі Томенку. Культурно-мистецька подія відбулася біля центральної районної бібліотеки, яка віднині носитиме ім’я відомого земляка.

Подія запам’ятається шполянам ще й тим, що на неї завітали поважні гості зі столиці – син Миколи Томенка, відомий кінорежисер Тарас Томенко, письменниця, уродженка Василькова Катерина Мотрич і заслужений журналіст України, однокурсниця поета Емма Бабчук.

Присутніх привітав голова райдержадміністрації Володимир Потапенко, який був дуже добре знайомий з Миколою Даниловичем. «Настав момент, який пронизує, якого чекали дуже давно усі цінителі поезій Миколи Томенка, — зазначив у своєму виступі Володимир Потапенко. — Адже слово поета надихає: на любов до рідної землі, на працю. Нехай майбутні покоління навчаються Томенковим словом. Я вірю, що саме так і буде, і те, що ім’я Миколи Даниловича присвоєно бібліотеці, стверджує, що наші діти будуть вивчати його твори, ростимуть морально на них». Голова райдержадміністрації наголосив, що в районі незабаром з’явиться літературна премія імені видатного земляка.

Меморіальну дошку урочисто відкрив син Миколи Томенка – Тарас. Він подякував представникам влади, громадськості за рішення присвоїти ім’я батька районній бібліотеці, за те, що на рідній землі пошановують і пам’ятають творчість людини, яка йшла по життю зі словом про рідне село, своїх земляків, Шполянщину. І цим словом завоювала тисячі сердець.

Пронизливим був виступ відомої письменниці Катерини Мотрич (на фото справа вгорі). «Микола творив, а не грався словами, — ніби підбила підсумок творчості свого колеги Катерина Вакулівна. — Він з когорти таких письменників, як Василь Шкляр, Михайло Слабошпицький, які, як млини, перемелюють лопатями слова і випікають великі хліби – свої величні твори про долю українського народу. Поет – людина, яка розмовляє з Богом. Микола Данилович був саме такою людиною. І я вірю, що його велика душа, яку ми цінували на землі, буде поцінована й на небі».

«Про Миколу Томенка хочеться говорити просто, бо він був простою людиною, — звернулася до присутніх заслужений журналіст України Емма Бабчук. — Він любив людей, свою землю. Любов промовлялася з кожного рядка його віршів». Емма Антонівна поділилася спогадами про 60-ті роки минулого століття — перші роки навчання на філологічному факультеті у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Під час виступів шанованих гостей нестримно хотілося почути поезію Миколи Даниловича. І цей подарунок зробили присутнім учні рідної для Миколи Даниловича школи – Ярославського навчально-виховного комплексу, які декламували вірші зі збірок різних років — «Дика груша», «З трудової книжки матері» та інших. Сльози від пронизливих поезій виступили на очах присутніх, адже діти так душевно передали біль і труднощі тих часів, коли українська жінка-трудівниця важко працювала в колгоспі і рано йшла з життя (як мама Миколи Томенка, яка померла у 56 років). Запали в душу і пісні у виконанні школярів. Пісенний доробок, то окрема сторінка у творчому житті М.Томенка, який співпрацював з такими композиторами, як І.Шамо, О.Білаш, А.Пашкевич та іншими відомими усьому світу майстрами пісні. Пісню «Білі птиці снігів» у виконанні заслуженого працівника культури України Дмитра Вовка присутні зустріли гарячими оплесками.

Книги свого батька дарував цього дня шкільним бібліотекам, районному краєзнавчому музею Тарас Томенко, а ще режисер привіз шполянам подарунок — прем’єрний показ документального фільму «Будинок «Слово», який в нинішньому році отримав українського Оскара – премію «Золота дзига» в номінації «Найкращий документальний фільм». Що ж, на шполян чекає ще одна визначна культурно-мистецька подія – презентація фільму про будинок у Харкові, який звели наприкінці 20-х років минулого століття, аби заселити в нього десятки геніальних українських письменників, поетів, художників, сценаристів, акторів, частину яких у подальшому було репресовано. Фільм, який збирав повні зали під час прем’єрного показу не лише в Україні, а й в країнах Європи, і зокрема в Швеції, незабаром побачать і шполяни.

Катерина Вальчиковська

Актуальні новини

Обчислення стажу фізичних осіб-підприємців

on 19 жовтня 2018

Нерідко у підприємців виникають питання, а то й проблеми, коли настає час виходу на заслужений відпочинок. Начальник Шполянського відділу обслуговування...

Які категорії громадян не підлягають призову?

on 19 жовтня 2018

Призову на строкову в/службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають...

Шкільні рюкзаки удвічі важчі за норму

on 19 жовтня 2018

Звична картина: учні молодших класів ідуть до школи чи повертаються додому, вгинаючись під важкими портфелями. Ті шкільні сумки і рюкзаки...

Робота є — працівників нема

on 19 жовтня 2018

За статистикою, в Україні загалом на одне робоче місце претендує три-чотири особи. Але якщо розглядати цю проблему окремо по галузях,...

Роман Безсмертний: «Я втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти»

on 12 жовтня 2018

5 жовтня до Черкас завітав політик з понад 20-річним стажем, віце-прем’єр-міністр 2005 року, екс-посол України в Білорусі, а нині –...

Після реформування з’явилися вакантні посади

on 12 жовтня 2018

Санітарно-епідеміологічна служба в останні роки, як і деякі інші організації, пережила етап реформування. Вона фактично ліквідована. Натомість два роки тому...

На які соціальні гарантії може розраховувати призовник?

on 12 жовтня 2018

Керівництвом держави, Урядом та Збройних Сил забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.