­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 19 травня 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < вересня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Днями в Шполі відкрито меморіальну дошку поету, прозаїку, публіцисту, драматургу, неперевершеному майстру художнього слова, нашому земляку, уродженцю села Ярославка Миколі Томенку. Культурно-мистецька подія відбулася біля центральної районної бібліотеки, яка віднині носитиме ім’я відомого земляка.

Подія запам’ятається шполянам ще й тим, що на неї завітали поважні гості зі столиці – син Миколи Томенка, відомий кінорежисер Тарас Томенко, письменниця, уродженка Василькова Катерина Мотрич і заслужений журналіст України, однокурсниця поета Емма Бабчук.

Присутніх привітав голова райдержадміністрації Володимир Потапенко, який був дуже добре знайомий з Миколою Даниловичем. «Настав момент, який пронизує, якого чекали дуже давно усі цінителі поезій Миколи Томенка, — зазначив у своєму виступі Володимир Потапенко. — Адже слово поета надихає: на любов до рідної землі, на працю. Нехай майбутні покоління навчаються Томенковим словом. Я вірю, що саме так і буде, і те, що ім’я Миколи Даниловича присвоєно бібліотеці, стверджує, що наші діти будуть вивчати його твори, ростимуть морально на них». Голова райдержадміністрації наголосив, що в районі незабаром з’явиться літературна премія імені видатного земляка.

Меморіальну дошку урочисто відкрив син Миколи Томенка – Тарас. Він подякував представникам влади, громадськості за рішення присвоїти ім’я батька районній бібліотеці, за те, що на рідній землі пошановують і пам’ятають творчість людини, яка йшла по життю зі словом про рідне село, своїх земляків, Шполянщину. І цим словом завоювала тисячі сердець.

Пронизливим був виступ відомої письменниці Катерини Мотрич (на фото справа вгорі). «Микола творив, а не грався словами, — ніби підбила підсумок творчості свого колеги Катерина Вакулівна. — Він з когорти таких письменників, як Василь Шкляр, Михайло Слабошпицький, які, як млини, перемелюють лопатями слова і випікають великі хліби – свої величні твори про долю українського народу. Поет – людина, яка розмовляє з Богом. Микола Данилович був саме такою людиною. І я вірю, що його велика душа, яку ми цінували на землі, буде поцінована й на небі».

«Про Миколу Томенка хочеться говорити просто, бо він був простою людиною, — звернулася до присутніх заслужений журналіст України Емма Бабчук. — Він любив людей, свою землю. Любов промовлялася з кожного рядка його віршів». Емма Антонівна поділилася спогадами про 60-ті роки минулого століття — перші роки навчання на філологічному факультеті у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Під час виступів шанованих гостей нестримно хотілося почути поезію Миколи Даниловича. І цей подарунок зробили присутнім учні рідної для Миколи Даниловича школи – Ярославського навчально-виховного комплексу, які декламували вірші зі збірок різних років — «Дика груша», «З трудової книжки матері» та інших. Сльози від пронизливих поезій виступили на очах присутніх, адже діти так душевно передали біль і труднощі тих часів, коли українська жінка-трудівниця важко працювала в колгоспі і рано йшла з життя (як мама Миколи Томенка, яка померла у 56 років). Запали в душу і пісні у виконанні школярів. Пісенний доробок, то окрема сторінка у творчому житті М.Томенка, який співпрацював з такими композиторами, як І.Шамо, О.Білаш, А.Пашкевич та іншими відомими усьому світу майстрами пісні. Пісню «Білі птиці снігів» у виконанні заслуженого працівника культури України Дмитра Вовка присутні зустріли гарячими оплесками.

Книги свого батька дарував цього дня шкільним бібліотекам, районному краєзнавчому музею Тарас Томенко, а ще режисер привіз шполянам подарунок — прем’єрний показ документального фільму «Будинок «Слово», який в нинішньому році отримав українського Оскара – премію «Золота дзига» в номінації «Найкращий документальний фільм». Що ж, на шполян чекає ще одна визначна культурно-мистецька подія – презентація фільму про будинок у Харкові, який звели наприкінці 20-х років минулого століття, аби заселити в нього десятки геніальних українських письменників, поетів, художників, сценаристів, акторів, частину яких у подальшому було репресовано. Фільм, який збирав повні зали під час прем’єрного показу не лише в Україні, а й в країнах Європи, і зокрема в Швеції, незабаром побачать і шполяни.

Катерина Вальчиковська

Актуальні новини

Торгівля землею: чи готова Україна до відкритого ринку?

on 17 травня 2019

Більшість українців, як і раніше, не готові продавати свою землю. Соціологічне дослідження групи «Рейтинг» показало, що 72% громадян виступають проти...

Хто отримуватиме субсидію готівкою?

on 17 травня 2019

Вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року за № 373 „Деякі питання надання житлових субсидій...

Місцеві інспекції з праці – поза законом?

on 17 травня 2019

14 травня Шостим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову в судовій справі, якою задоволено позов підприємців, та визнано нечинною постанову Кабінету...

У червні українці двічі відпочиватимуть три дні поспіль

on 17 травня 2019

У червні українці відпочиватимуть три дні поспіль двічі. Причиною тому - Трійця і День Конституції.

В.О. старости звільнили від кримінальної відповідальності

on 09 травня 2019

На Шполянщині не раз траплялося, що сільських голів звинувачували у перевищенні своїх повноважень і вчиненні правопорушень. Один з них —...

Чи хочуть шполяни в ОСББ?

on 09 травня 2019

Незрозуміла на перший погляд абревіатура ОСББ — означає Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

У двох районах Черкащини – жодної ОТГ

on 09 травня 2019

533 населені пункти Черкаської області ще не створили об’єднаних територіальних громад. Це понад 62% від загальної кількості. Про це повідомили у...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.