­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 23 вересня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Напередодні Дня працівників лісу лісничий Шполянського лісництва Олександр Хорват порадив: «Напишіть про майстрів лісу з Лебедина Сергія Пряжку і Леоніда Крещенка. Це люди — залюблені в ліс, справжні професіонали своєї справи, мають авторитет серед колег за багаторічну сумлінну працю».

Обидва майстри народилися і виросли в Лебедині, закінчили місцеву школу №2. Обидва з дитинства мріяли стали лісничими. Леонід Володимирович – з династії лісничих. Його тато Володимир Миколайович майже півстоліття був лісником в Лебедині, свою любов до лісу передав і синові.

— Я ж у лісі, як кажуть, виріс, — посміхаючись, розповідає Леонід Крещенко. — До школи щодня від будиночка лісника долав по 14 кілометрів. За тиждень стоптував чоботи, аж батько сердився.

Та й заробляти Леонід навчився теж, можна сказати, у лісі. В молодшому віці, допомагаючи батькові обміряти площу лісу, заробив на велосипед, а вже в 10 класі — на мопед «Верховина». А після закінчення школи не було у майбутнього студента сумніву, адже знав, що вчитиметься саме на лісничого. Тож Чорноліську лісову школу закінчив з відзнакою і з 1981 року трудиться в Держлісгоспі.

У родині Сергія Пряжка лісівників немає, але майстер лісу зізнається, що з дитинства любив природничі науки, а коли прийшов час вступати після школи на навчання, разом з двома однокласниками обрали Лубенський лісовий технікум. До слова, усі троє однокласників до цього часу працюють у лісових господарствах.

Багато роботи у лебединських майстрів лісу – у господарстві кожного майже по 600 гектарів, а загалом їхній масив (колись розрізнений) називається Видубецький Збин. Таким чином об’єднали урочища Видубець і Збин, на одному ще й монастир був розташований.

Загальний стаж роботи Сергія Пряжки і Леоніда Крещенка – понад 55 років, та за увесь час своєї трудової діяльності, як зізнаються, жодного разу не пошкодували про обраний фах.

— Хоча робота в нас не з легких, — зазначає Леонід Володимирович. А Сергій Вікторович додає, що ненормована. Робочий день триває цілодобово, адже окрім своїх основних обов’язків — посадки, вирощування і догляду за лісовими культурами, лісівники мають й додаткову роботу. Нині опікуються заготівлею дров для населення, вибраковуючи сухостій та старі дерева. «В останні роки, коли подорожчав газ для населення, багато односельців й жителів сусідніх газифікованих сіл повернулися до опалення твердим паливом, — зауважує С.Пряжка, — тож маємо слідкувати, аби все відбувалося законно». Через крадіжки лісу майстри нині задіяні й в нічній охороні лісових насаджень. Леонід Крещенко розповідає, що за ніч чергування доводиться об’їжджати машиною чималі відстані, на спідометрі набігає до 250 кілометрів. Без транспорту працівникам Шполянського лісництва ніяк не обійтися, тож мають всюдихідні «Ниви», які добре зарекомендували себе в поїздках лісовими дорогами і не раз виручали у проблемних ситуаціях. Леонід Володимирович своєму автомобілю навіть ім’я дав: Маруся. Мають майстри лісу і зброю, видану їм для охорони порядку, адже за законом прирівнюються до працівників правоохоронних органів.

Попри те, що їхні обходи — Лебединський №1 і №2 — найбільші в районі, майстри лісу справляються зі своїми завданнями. І Леонід Крещенко, і Сергій Пряжка вважають, що успіх в роботі, в першу чергу, залежить від вміння спілкуватися з людьми. Саме ця якість й допомагає, саме тому односельці поважають їх і не відмовляють у допомозі.

Зараз працівники Шполянського лісництва зайняті підготовкою лісових насаджень до зими, заготівлею лісового насіння (жолудів) для посадки на наступний рік. І зашумить листям ще не один дубовий гайок, посаджений Сергієм Вікторовичем і Леонідом Володимировичем. Дай Боже, зашумить. Аби лише в державі не втілили в життя приватизацію лісових насаджень. Така думка майстрів лісу. «Інакше буде екологічна катастрофа», — стверджує Леонід Крещенко. «Ніхто з приватних власників не вкладатиме в ліси кошти, які повернуться через 100 і більше років, — доповнює Сергій Пряжка. — А держава піклується про ліси. Паралельно з вирубками вибракуваних насаджень з’являються нові. І так з року в рік».

Попри початок осені не меншає роботи у майстрів лісу, а попереду грибний сезон, тож доведеться й за порядком слідкувати, аби люди після відпочинку в лісі залишали після себе чисті галявини і не покидали розпалених вогнищ.

Ось таке життя у лебединських майстрів лісу – насичене і цікаве, без вихідних, зате наповнене спілкуванням з людьми і природою. Нелегко, але Сергій Вікторович і Леонід Володимирович не скаржаться, бо люблять свою роботу, посадили не один мільйон дерев, бо люблять ліс. Недарма кажуть: «Щоб у лісі працювати, його треба любити». Й правда, ліс, як людина, вимагає до себе уваги і поваги, доброго слова і лагідних рук.

Катерина Вальчиковська

Актуальні новини

Шполянський суд попав під реорганізацію

on 21 вересня 2018

Відповідно до указу Президента України Петра Порошенка розпочалася реорганізація місцевих судів. В Черкаській області створюються окружні суди в Умані, Звенигородці, Корсунь-Шевченківському,...

Найбільш запитувані та високооплачувані професії на Черкащині

on 21 вересня 2018

Протягом січня-серпня 2018 року до центрів зайнятості Черкаської області та філій Черкаського обласного центру зайнятості надійшло 29,0 тис. вакансій від...

У жовтні українці відпочиватимуть на день довше

on 21 вересня 2018

У жовтні українці відпочиватимуть на день більше – буде дев’ять офіційних вихідних та свят завдяки тому, що у неділю, 14...

Підготуйся: коли переводити стрілки годинника на «зимовий» час

on 21 вересня 2018

У неділю, 28 жовтня, о 4-ій годині стрілки годинника потрібно перевести на одну годину назад. Дата переведення годинників визначена постановою Кабміну...

Нелегко у Шполі орендувати житло

on 21 вересня 2018

Попит на оренду житла у райцентрі значно перевищує пропозицію. З цим зіштовхнулися нещодавно одні мої знайомі, які повернулися з заробітків...

10 способів зменшити витрати на «комуналку»

on 21 вересня 2018

Вартість оплати комунальних послуг постійно зростає. Але є кілька способів істотно скоротити витрати на світло, тепло і воду. Про те,...

Аби сказ не розповсюджувався

on 21 вересня 2018

Складна епізоотична ситуація щодо сказу в Україні та Черкаській області вимагає радикальних заходів, серед яких одне з основних місць займає...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.