­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Вівторок, 23 жовтня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < вересня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

У родині шполян Заліських багато років берегли таємницю про те, що їхній рід походить від самого Митрополита Андрея Шептицького, остерігаючись колишньої радянської влади. Сьогодні Валентина Заліська, рідня якої носила прізвище Шептицьких, вже може поділитися сокровенним. Вона давно на заслуженому відпочинку. Аби не сумувати зимової пори, захоплюється вишиванням. Її роботи знайшли свої місця на стінах домівки, оздоблюючи її та додаючи затишку оселі.

— Ще моя бабуся казала, що то не жінка, яка не вміє наварити їсти, пошити собі сорочку і вишивати або в’язати, — пояснює вона.

В.Б.Заліська розповіла власну сімейну історію:

— Моя прабабуся по батькові в дівоцтві була Шептицька Феодора Степанівна. Щось розповідала, та я була малою і мало що розуміла. Вона була освіченою, жила до 95 років і до останнього читала книжки. Мала красивий диплом з золотим тисненням, який дозволяв викладати у церковно-приходській школі. Іграшок у післявоєнний час не було, от ми, діти, гралися ним — та й порвали. Так само гралися фотографіями.

Згодом про неї повідала моя бабуся Мокрина Євсеївна (донька Ф.С.Шептицької). А ще додала, що наш родич — великий чин у церкві. «Тільки про це мовчи, бо він ворог народу», — наказала. Після революції, можливо, під час громадянської війни із Польщі до них прийшла дивна бомага. У документі йшлося, аби спадкоємці чоловічої статі приїхали до Польщі за спадком, бо якийсь Шептицький помер. На той час у нас два таких чоловіки було, які могли б поїхати. Це батько колишнього шполянського гінеколога (нашого родича) Григорія Павловича Шептицького і батьків брат. У державі якраз була розруха, непевність, тож на сімейній раді вирішили нікуди не їхати. Мовляв, не потрібен нам той спадок, а то ще вб’ють там. Нам і в Шполі добре. На тому все й затихло.

Знаю, що рід Шептицьких був дуже великий. Немало їх і зараз проживають у Шполі. У Сигнаївці досі стоїть будинок, де мешкала сім’я прабабусі. Феодора Степанівна мала десять дітей. Її сини Андрій, Зосим, Василь і Микола пройшли всю війну і лишилися живі.

Дідусь Василь Юрійович Заліський родом з Терешок, з простої сім’ї, проте вступив у Петербурзі у мореходне училище. Згодом брав участь у російсько-японській війні 1905-1906 років. Повернувшись до Терешок, у 1909 році дід оженився на моїй бабусі, проте хворів і невдовзі помер. Тоді як бабуся вдруге вийшла заміж і переїхала жити у Шполу.

Валентина виросла у її будинку, адже батько був військовим і сім’я часто переїжджала. У травні 1941 року, напередодні початку війни з Німеччиною, у неї народилася сестричка. Мама з новонародженою Женею подалися за Дніпро, до своєї рідні на Полтавщину (родом вона з козаків). Моста тоді ще не було, а лише вантажний пором й Дніпро вже бомбардували. Вона віддавала поромщикові обручку, та той відмовився. Мати йому весь вік дякувала, хоч згодом обміняла дорогоцінність на їжу.

Згодом мати повернулася, забрала Валентину в Сигнаївку, а потім, не витримавши важкої селянської праці, поїхали до Прилук. Там старша донька закінчила технікум, а за бабусею дуже скучала, та й повернулася в Шполу. Досі живе на їхньому подвір’ї, хоч хату з чоловіком звели нову.

По-своєму цікава трудова біографія В.Б.Заліської, яка майже три десятиліття власної праці віддала Шполянській швейній фабриці. Була там і майстром, і бригадиром, контролером. Звідти вийшла на заслужений відпочинок.

— Шили ми фуфайки, дитячий одяг, постільну білизну, чоловічі сорочки. А вже як перейшли до власників з Німеччини, я найперша на потоці шила брюки з етикеткою «Штельман». Тоді вже й асортимент розширився. Досі не забулося, як дбав про підприємство покійний директор Анатолій Лібовнер! З’являлися то машинка, що сама низи обробляє, то оверлоки, то японські машинки «Juki». Де тепер все те поділося, важко сказати. Було, як ми шили сорочки, а моя сестра жила аж в Усурійську (на Далекому Сході) і написала мені листа, що купила чоловікові гарну сорочку в клітинку виробництва Шполянської швейної фабрики. Цікавилася, чи не я такі шила. А ми й справді на потоці їх виготовляли, — додає пенсіонерка.

Вона багато ще могла б розповісти цікавого про родину, про онуків і правнуків, якими пишається. А вони із цікавістю розпитують про давні події свою бабусю, як колись розпитувала рідних вона.

Ольга Качан

Актуальні новини

Обчислення стажу фізичних осіб-підприємців

on 19 жовтня 2018

Нерідко у підприємців виникають питання, а то й проблеми, коли настає час виходу на заслужений відпочинок. Начальник Шполянського відділу обслуговування...

Які категорії громадян не підлягають призову?

on 19 жовтня 2018

Призову на строкову в/службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають...

Шкільні рюкзаки удвічі важчі за норму

on 19 жовтня 2018

Звична картина: учні молодших класів ідуть до школи чи повертаються додому, вгинаючись під важкими портфелями. Ті шкільні сумки і рюкзаки...

Робота є — працівників нема

on 19 жовтня 2018

За статистикою, в Україні загалом на одне робоче місце претендує три-чотири особи. Але якщо розглядати цю проблему окремо по галузях,...

Роман Безсмертний: «Я втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти»

on 12 жовтня 2018

5 жовтня до Черкас завітав політик з понад 20-річним стажем, віце-прем’єр-міністр 2005 року, екс-посол України в Білорусі, а нині –...

Після реформування з’явилися вакантні посади

on 12 жовтня 2018

Санітарно-епідеміологічна служба в останні роки, як і деякі інші організації, пережила етап реформування. Вона фактично ліквідована. Натомість два роки тому...

На які соціальні гарантії може розраховувати призовник?

on 12 жовтня 2018

Керівництвом держави, Урядом та Збройних Сил забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.