­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Неділя, 24 березня 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < січня 2019 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
  1 2 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

В США, звідки походить кукурудзяний жук, він вважається найбільш небезпечним шкідником. У Європі його вперше виявили у 1992 році на території Сербії. З того часу за останні 25 років жук розповсюдився більш як у 20 країнах Європи. А в Україні його вперше виявили в 2001 році в Закарпатській області. Щороку його ареал розширюється. Шкідника виявлено вже в 11 областях України. У 2018 році кукурудзяного жука виявлено в Уманському, Звенигородському, Корсунь-Шевченківському і Маньківському районах, де накладено карантин.

Кукурудзяний жук за рік проходить повну стадію розвитку одного покоління (яйце, личинка, лялечка, імаго). Його імаго з’являється з середини червня, а масовий виліт збігається з періодом цвітіння культури і триває до кінця серпня. Одна самка відкладає до однієї тисячі яєць, які вона відкладає в поверхневі шари грунту на глибину 10 сантиметрів.

Шкоди завдають як жуки, так і личинки. Жуки живляться пилком, незрілим зерном та листям кукурудзи, а також пилком інших рослин із родини гарбузових та бобових. Через живлення жуків зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Личинки західного кукурудзяного жука э монофагами, живляться тільки корінням кукурудзи на ранньому етапі розвитку культури (приблизно 30 днів), і водночас заносячи збудників кореневих гнилей. У результаті пошкоджені рослини жовтіють, відстають у рості, в’януть, а молоді нерідко зовсім гинуть. Ослаблені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливим механізоване збирання врожаю.

Імаго в пошуках кормових рослин може перелітати протягом 45 хвилин і до 4 годин. Напрямок залежить в основному від напрямку вітру. В середньому за рік шкідник долає до 80 кілометрів. Розповсюджується транспортом, водним шляхом. Але з насінням кукурудзи не переноситься, оскільки дозрілим жук не живиться.

Для ефективної боротьби з кукурудзяним жуком рекомендується запровадити сівозміну, де ротація культур дозволяє запобігти розповсюдженню шкідника. Висівання кукурудзи на одному і тому полі можливе лише через три роки.

Допомагає культивування сортів і гібридів кукурудзи з міцною кореневою системою та підвищеною регенераційною здатністю до укорінення повітряних коренів, підгортання рослин окучниками при культивації.

Якщо ж шкідника вже виявлено, то згідно діючого законодавства необхідно запровадити карантин.

Після збирання врожаю поле переорюють, залишають зимувати. Оранку рекомендується проводити відвальним плугом. При такому обробітку взимку відбувається часткова загибель яєць шкідника. Навесні тут висівають інші культури.

З хімічних заходів в даний час проти західного кукурудзяного жука зареєстровано два препарати: Кайзо (в.г. — 0,3 кг/га), Карате Зеон 050 (мк.с — 03 л/га).

Певний профілактичний ефект може дати протруювання насіння кукурудзи.

На Черкащині критичної шкодочинності західний кукурудзяний жук поки що не набув. Однак на цю проблему виробникам, які вирощують кукурудзу, потрібно пильніше звернути увагу.

Анатолій Плосконос, провідний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області

Актуальні новини

Не густо, але підвищать

on 21 березня 2019

Торік завирував чималий скандал, пов’язаний з «Укрпоштою». Менеджмент компанії проводить низку реформ, в основному пов’язаних зі скороченням числа відділень у...

Що буде з пенсіями членів виборчих комісій?

on 21 березня 2019

Як нараховуватиметься пенсія членам виборчих комісій? Адже у передвиборчий період їм виплачується заробітна плата, а як доводилося чути раніше, пенсія...

Матеріальний стимул

on 21 березня 2019

За даними єдиного обліку багатодітних сімей, в Україні станом на 1 січня їх нараховано понад 334 тисячі. В них...

Перехід на літній час: коли переводимо годинник

on 21 березня 2019

Скоро в Україні відбудеться перехід на літній час. У 2019 переводити годинники потрібно в ніч з 30 на 31 березня...

ЛИШЕ ПЕРЕД ВИБОРАМИ ВСІ ЗГАДУЮТЬ ПРО НАРОД

on 21 березня 2019

Напередодні виборів у наших кандидатів проявляється якась дуже щира любов і велика турбота до малозабезпечених та пенсіонерів. Може, це...

Підживлення озимих по мерзло-талому грунті — чи варто проводити даний агрозахід?

on 14 березня 2019

У ранньовесняний період, як і впродовж зими, першочерговим завданням для кожного агронома є моніторинг стану посівів озимих зернових культур. Наскільки...

Зі шполянських магазинів зникнуть книги скарг?

on 14 березня 2019

6 березня Уряд скасував обов’язкове ведення Книги скарг та пропозицій. Рішення затверджено на засідання Уряду шляхом прийняття постанови КМУ «Про...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.