­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Середа, 16 січня 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < серпня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

В США, звідки походить кукурудзяний жук, він вважається найбільш небезпечним шкідником. У Європі його вперше виявили у 1992 році на території Сербії. З того часу за останні 25 років жук розповсюдився більш як у 20 країнах Європи. А в Україні його вперше виявили в 2001 році в Закарпатській області. Щороку його ареал розширюється. Шкідника виявлено вже в 11 областях України. У 2018 році кукурудзяного жука виявлено в Уманському, Звенигородському, Корсунь-Шевченківському і Маньківському районах, де накладено карантин.

Кукурудзяний жук за рік проходить повну стадію розвитку одного покоління (яйце, личинка, лялечка, імаго). Його імаго з’являється з середини червня, а масовий виліт збігається з періодом цвітіння культури і триває до кінця серпня. Одна самка відкладає до однієї тисячі яєць, які вона відкладає в поверхневі шари грунту на глибину 10 сантиметрів.

Шкоди завдають як жуки, так і личинки. Жуки живляться пилком, незрілим зерном та листям кукурудзи, а також пилком інших рослин із родини гарбузових та бобових. Через живлення жуків зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Личинки західного кукурудзяного жука э монофагами, живляться тільки корінням кукурудзи на ранньому етапі розвитку культури (приблизно 30 днів), і водночас заносячи збудників кореневих гнилей. У результаті пошкоджені рослини жовтіють, відстають у рості, в’януть, а молоді нерідко зовсім гинуть. Ослаблені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливим механізоване збирання врожаю.

Імаго в пошуках кормових рослин може перелітати протягом 45 хвилин і до 4 годин. Напрямок залежить в основному від напрямку вітру. В середньому за рік шкідник долає до 80 кілометрів. Розповсюджується транспортом, водним шляхом. Але з насінням кукурудзи не переноситься, оскільки дозрілим жук не живиться.

Для ефективної боротьби з кукурудзяним жуком рекомендується запровадити сівозміну, де ротація культур дозволяє запобігти розповсюдженню шкідника. Висівання кукурудзи на одному і тому полі можливе лише через три роки.

Допомагає культивування сортів і гібридів кукурудзи з міцною кореневою системою та підвищеною регенераційною здатністю до укорінення повітряних коренів, підгортання рослин окучниками при культивації.

Якщо ж шкідника вже виявлено, то згідно діючого законодавства необхідно запровадити карантин.

Після збирання врожаю поле переорюють, залишають зимувати. Оранку рекомендується проводити відвальним плугом. При такому обробітку взимку відбувається часткова загибель яєць шкідника. Навесні тут висівають інші культури.

З хімічних заходів в даний час проти західного кукурудзяного жука зареєстровано два препарати: Кайзо (в.г. — 0,3 кг/га), Карате Зеон 050 (мк.с — 03 л/га).

Певний профілактичний ефект може дати протруювання насіння кукурудзи.

На Черкащині критичної шкодочинності західний кукурудзяний жук поки що не набув. Однак на цю проблему виробникам, які вирощують кукурудзу, потрібно пильніше звернути увагу.

Анатолій Плосконос, провідний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області

Актуальні новини

Посилки — по-новому

on 12 січня 2019

З початку року змінилися правила оподаткування товарів, що надходять із-за кордону. Нагадаємо, досі українці могли отримувати скільки завгодно посилок вартістю...

Інформмозаїка

on 12 січня 2019

Проблема з вчителями математики Проблема з кадрами в районі стосується не лише медицини, а й освіти. На одній з нарад в...

До отримувачів субсидії можуть прийти «ревізори»

on 12 січня 2019

Без соціальної підтримки можуть залишитися ті, хто приховує свої справжні доходи, або ті, хто протягом 12 місяців з моменту отримання...

І знову про телефонних шахраїв

on 12 січня 2019

Телефон, як і інтернет, вірний помічник шахраїв. Одна з найшкідливіших схем обману – платні номери. Наприклад, на сайті з продажу...

Завітав Дід Мороз і до РЕМу

on 03 січня 2019

Десятки дітей, дошкільнят і школярів, згуртував новорічний ранок, який відбувся у Шполянському РЕМі. Працівники підприємства проживають як у райцентрі, так...

Чому знову продовжено мораторій на продаж сільгоспугідь

on 27 грудня 2018

Дата «1 січня 2019 року» була прописана у Земельному кодексі як велике очікування: якби був прийнятий закон про обіг земель...

У чому зустрічати 2019 рік

on 27 грудня 2018

Новий рік 2019 буде роком Жовтої Земляної Свині згідно із китайським календарем. Колір свята – від гірчичного до коричневого. Щоб...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.