­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Субота, 20 квітня 2019
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < вересня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Підсумки першого півріччя в тваринницькій галузі свідчать, що маючи певну прибавку виробництва продукції, в районі ще не настала пора для нарощування продуктивності. Галузь, якщо можна так висловитися, тримається на ентузіазмі, а не на економічній вигоді для її власників.

Із 17 господарств, які займаються тваринництвом, лише у восьми збільшено поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі — у 9 зросло молочне стадо корів.

А збільшили поголів’я свиней лише чотири господарства.

Кількість поголів’я ВРХ зросло проти минулого року на 137 голів і становить 5308 голів, в тому числі корів 2464 голови, або стадо зросло лише на 59 голів, або ріст як в цілому поголів’я ВРХ і корів коливається в межах 2,5-2,6 відсотка. І не може свідчити про сталий розвиток, а знаходиться більш за все в межах статистичної похибки та досягнута завдяки збільшення поголів’я в кількох господарствах.

Щодо галузі свинарства, то тут з’явилося певне нарощування поголів’я. В порівнянні з минулим роком кількість свиней зросла на 109,2 відсотка і становить 2991 голову.

А от вівчарство чи не вперше почало мінусувати. Поголів’я проти минулого скоротилося на 88 голів і всього в районі нараховується 962 голови. Це та галузь, яка кілька років тому була найчисельнішою в області.

Що ж до поголів’я в індивідуальних селянських господарствах, то його кількість продовжує скорочуватися. Кількість ВРХ в населення зменшилася на 785 голів і становить 2485, в тому числі корів скоротилося на 390 голів і становить 1877 голів.

В попередні роки населення району вирощувало не менше 8 тисяч голів за рік. А в нинішньому році скорочення досягло 1821 голови і становить 6181 голову.

Скорочення не обминуло і вівцеферми. Поголів’я овець зменшилося на 223 голови і становить 989 голів.

Пояснюється цей факт перш за все зменшенням населення району і значним виїздом наших земляків на заробітки в інші країни. Крім того, раніше вирощували живність в селянських господарствах не лише для власного використання, а й з метою поповнення сімейного бюджету. Останнім часом це джерело надходження коштів обміліло через несприятливу економічну ситуацію.

На кому тримається молочна галузь

За підрахунками фахівців, молочно-товарна ферма стає надійним джерелом надходження коштів, коли на ній утримується не менше 150 корів, а у великих господарствах — при наявності не менше 300 голів.

В Шполянському районі до останньої категорії можна віднести СПОП «Відродження», де молочне стадо становить разом з Іскреним майже тисячу корів, і СТОВ «ЛНЗ-Агро», до якого входять ферми в Товмачі, Лозуватці, Матусові, Веселому Куті, Шполі і утримується загалом майже 800 корів. В останньому господарстві цифра може бути більшою, якщо врахувати ще й поголів’я в Топильній, господарство якого останнім часом почало співпрацювати з групою компаній «ЛНЗ».

Решта поголів’я корів, майже 700 голів, розподіляється між 10 іншими господарствами і фермерами району.

Найвищу продуктивність дійного стада мають в СПОП «Відродження», де станом на перше липня 2018 року надоїли від кожної корови по 4129 кілограмів молока. А надій на корову в першому півріччі становить 3038 кілограмів.

В цілому по району надій на корову в порівнянні з минулим роком зріс на 508 кілограмів.

Якщо така продуктивність худоби збережеться, то району під силу подолати чи не вперше шеститисячний рубіж, вже не кажучи про «відродження», де менший показник 8-8,5 тисячі кілограмів молока вважають невдачею.

СПОП «Агро-Прогрес» лідирує у свинарстві

Поголів’я свиней у районі в основному тримається на чотирьох господарствах. Найбільша свиноферма у СПОП «Агро-прогрес» с. Капустине. Тут зараз поголів’я становить 1192 голови. В СТОВ «Іскрене», ТОВ «Агро-Шанс» с. Топильна, ФГ «Ольвія» с. Матусів утримується відповідно 549, 332, 530 свиней із 2991 голови, що нараховується на фермах району.

Виробництво для прибутку чи виробництво для зайнятості

В нинішніх умовах виробництво і реалізацію молока та м’яса можна умовно поділити на дві складові. Є господарства, що займаються виробництвом м’яса і молока з метою отримання прибутку, а є й такі, де особливих надходжень не мають, але тваринництвом займаються задля створення робочих місць. Звичайно, для нинішніх часів подібний підхід останнього прикладу — це більш за все негативний підхід. З дозволу сказати, колгоспний підхід, який прибутку не приносить. А оскільки всі господарства приватні, то перед такими керівниками варто вклонятися, адже вони утримують тваринницьку галузь щонайменше для створення робочих місць для своїх односельців. І за це їм треба лише дякувати, оскільки могли б йти шляхом розвитку лише рослинницької галузі та отримувати прибутки, як це робить більшість господарств. А от створювати робочі місця і отримувати прибуток в тваринницькій галузі — це вже дещо вищий рівень господарювання в нинішніх умовах України. До таких можна віднести СПОП «Відродження» та СТОВ «Іскрене», де загальне виробництво молока становить 53,36 відсотка від загальнорайонного показника. Якщо в районі вироблено в першому півріччі 5847,6 тонни молока, то на згадані господарства припадає 3120 тонн.

Невипадково у «Відродження» їдуть німці, аби перейняти досвід не лише виживання, а й розвитку молочної галузі в умовах української дійсності. Німці, перш ніж кудись вкладати кошти чи їхати десь перейняти досвід, обов’язково кілька разів прорахують, чи отримають від цього якусь користь.

Виробництвом же м’яса до минулого року можна з впевненістю стверджувати, що ніхто спеціально не займався. На м’ясо здавали або вибракувану худобу та частину вирощених свиней.

В першому півріччі нинішнього року справи дещо почали змінюватися. Вирощуванням та реалізацією свинини почали займатися СПОП «Агро-Прогрес» с. Капустине та СТОВ «Агро-Шанс» с. Топильна.

А от щодо вирощування та реалізації яловичини, то цим по-справжньому займаються лише в СТОВ «Іскрене». У Івана Брусліновського бички на відгодівлі знаходяться в окремому приміщенні. Невипадково тут добові прирости худоби перевищують 1050 грамів.

Тут не лише займаються вирощуванням та відгодівлею ВРХ, а й реалізують худобу населенню. В першому півріччі нинішнього року тут реалізували населенню майже 50 відсотків молодняка великої рогатої худоби від загального показника.

До речі, варто відмітити, що СПОП «Відродження» та СТОВ «Іскрене» чи не єдині в районі, хто крім реалізації молодняка худоби, допомагає власникам ще й зеленими кормами. Бажаючі отримують зелені та грубі корми для худоби.

Безперечно, до такої співпраці в цих господарствах йшли не один рік. Були певні труднощі й суперечки у відносинах, але їх поступово вирішували і вирішують. І такий підхід почав приносити результати.

Актуальні новини

Борщ хіба що на свята?

on 19 квітня 2019

Кожен з нас знає, є борщ на плиті – є що їсти. Смачна, корисна, та й до недавнього часу недорога...

Великдень - 2019: у скільки шполянам обійдеться святковий кошик

on 19 квітня 2019

В останні тижні перед Великоднем на недільному ринку у Шполі спостерігається попит на м’ясо. Шполяни готуються до Великодня та поминальних...

Живі чи штучні квіти?

on 19 квітня 2019

Дедалі більше шполян обирають живі квіти на Радоницю (поминальні дні). Про це свідчать розповіді знайомих, та й відсутність великих черг...

Дурять?

on 19 квітня 2019

Експерти з Офісу ефективного регулювання підрахували, що українці втрачають на «прихованих» послугах мобільних операторів, які вони не замовляли, сукупно 100...

Призовники до військкомату не поспішають

on 11 квітня 2019

1 квітня в Україні стартував весняний призов на строкову службу, який триватиме до 30 червня. Зі Шполянщини у цей період...

Укладуть дворічний контракт

on 11 квітня 2019

3 квітня відбулося засідання комісії з проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівника Матусівського навчально-виховного комплексу «Заклад дошкільної освіти...

Вилов риби обмежено на два місяці

on 11 квітня 2019

З метою сприяння кращому відтворенню і зберіганню водних живих ресурсів під час масового нересту риби управління агропромислового розвитку Шполянської районної...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.