­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Понеділок, 20 серпня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 28 29 30  

Читачі газети вже мали нагоду ознайомитися з уривками нової книги письменника, нашого земляка, письменника Михайла Слабошпицького «Протирання дзеркала». Нещодавно вийшла з друку сама книга. Розпочинається вона з цікавих, а подекуди й з гумором спогадів про дитячі і юнацькі роки письменника. У ній Михайло Федотович розповідає про відомих людей, своїх сучасників, письменників, політичних діячів та інших значущих особистостей, з якими довелося спілкуватися. Пропонуємо вашій увазі уривки з нової книги.

У районці нам з Олексою Логвиненком (український перекладач з німецької та англійської мов, уродженець Товмача) пощастило. Хоч редактором там був малописьменний і безцеремонний чоловік, який підозріло, а то й різко осудливо коментував наше захоплення новинками здебільшого зарубіжної літератури (у Шполі була велика книгарня — очі розбігалися, коли потрапляв туди). Ми з Олексою змагалися, хто більше книжок купить і прочитає — свідомо готували себе до письменницької праці. Це, власне, була наша наївна, дитяча прелюдія до роману з літературою. Окрім обов’язкових інформацій та кореспонденцій, ми стругали вірші, етюди й навіть пробували конструювати сюжети майбутніх романів, котрі, вірили, колись напишемо і потрясемо ними світ. Якось редактор побачив у мене на столі двотомник Гемінґвея (він тоді тільки з’явився) і став суворо вичитувати. Це, мовляв, література ідейно нам ворожа, порнографічна, розтлінна. Я несміло заперечив йому: нічого такого в цих творах не знайшов. «Що ти знаєш? Що ти бачив?!» — визвірився на мене редактор. (До речі, цікавий збіг: його прізвище було Козел; він, здається, і сам був не в захопленні від нього, бо свої газетні творіння підписував псевдонімом Супійченко).

Не знаю, що Козел тоді мені ще сказав би, які ще свої резони висипав би на мою горопашну голову, але в цю мить нагодився заступник редактора Григорій Іванович Куліш. Найсвітліша людина нашої юності. Цей великий іронік ніколи ні на кого не підвищував голосу, але міг наповал звалити людину однією фразою. Він спокійно повідомив Козлу, що двотомник Гемінґвея закупив увесь райком партії і всі там у великому захваті від творів прогресивного американського письменника, друга Радянського Союзу. Козел од цих слів зів’яв. «Райком» звучало для нього, як слово святе. Коли він його вимовляв, то кожна літера в цьому слові була велика (як абревіатура). Він щось промимрив — буцімто бібліотекарі його дезінформували і вони від нього матимуть чосу. А ще сказав, що й сам прочитає Гемінґвея. Ось закінчаться в районі жнива — і він візьметься за нього. Але уявити цього ми не могли, бо й узагалі не уявляли собі Козла з книжкою в руках. Із гранчаком смердючої буряківки і квашеним огірком чи помідором — так. Це було в нього щось на зразок сакраментального ритуалу чи коронного творчого жанру.

Особа ж Григорія Куліша потребує докладнішої розповіді. Родом він із недалекого від Шполи (у бік Звенигородки) села Лозуватка. Вчителем у нього в школі був Степан Бендюженко, що ввійшов у літературу під псевдонімом Степан Бен. Малий Куліш віршував, а вчитель давав йому уроки поезії. Надрукував кілька його віршів у періодиці.

А потім учителя не стало — його спершу заарештували, а згодом розстріляли. Григорій Іванович зберіг кілька його рукописів і показував нам з Олексою.

Куліш закінчив учительський інститут. Віршувати не перестав. Листувався з Максимом Рильським і Михайлом Стельмахом, які співчутливо поставилися до початківця, щось опублікували в газетах. І тут — війна. Куліш мобілізований у перші ж її дні. Оскільки мав вищу освіту, став офіцером. А випало йому служити з майбутнім російським письменником Юрієм Бондаревим, який не приховував своїх літературних амбіцій: після війни писатиме книги.

Так воно й вийшло. Здавалося б, випадкова подробиця, бо з ким тільки нас не зводить життя. Однак Бондарєв у своєму романі «Берег» описав епізоди з біографії Григорія Куліша. Тоді, коли ми працювали в районці, Григорій Іванович коротко розповів, що вже після перемоги закохався в німкеню Емму й подавав начальству рапорти з проханням дозволити йому шлюб із нею. А замах на шлюб з іноземкою тоді кваліфікувався нарівні зі спробою зради Батьківщини.

За якихось пару десятиліть, вже скінчивши університет, ми з Олексою читали інтимну Кулішеву історію в романі Бондарева, де в плані ,,подієвому все було майже так, як розповідав нам Григорій Іванович. Відповіддю на Кулішеві послання нагору стало те, що незабарно його вислали з Німеччини служити аж на Кушку. І з капітана він став лейтенантом. Судячи з усього, він болісно пережив цю історію. Довго не одружувався і, демобілізувавшись, не знав, куди себе діти.

Актуальні новини

КОЛИ МЕДИКИ ПРИЇДУТЬ НА ВИКЛИК

on 16 серпня 2018

Як відомо більшості громадян, швидку допомогу потрібно викликати тоді, коли у цьому справді є необхідність. Попри те, є жителі району,...

У Надточаївці і Соболівці карантин

on 10 серпня 2018

На Шполянщині на загальній площі 10 га запроваджено карантин через поширення американського білого метелика.

До уваги платників податків, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів!

on 10 серпня 2018

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів...

Скільки коштують вибори

on 10 серпня 2018

«Дух виборів» уже витає над країною — до них залишився рік. Обрати керманичів для народу — «задоволення», як відомо, небезкоштовне...

Плануйте вихідні

on 10 серпня 2018

З 24 по 26 серпня (п’ятниця — неділя) неробочі дні у зв’язку зі святкуванням 27-ї річниці нашої незалежності. Відпрацьовувати їх,...

Чи погодилася «Укрпошта» з пропозицією матусян

on 06 серпня 2018

Ще у травні «Укрпошта» оголосила про плани зміни формату роботи своїх відділень у селах. Частину відділень, як повідомив у соцмережі...

А на районну лікарню грошей немає?

on 06 серпня 2018

Напружена ситуація з виплатою заробітної плати персоналу Шполянської центральної районної лікарні виникла наприкінці липня.

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.