­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Вівторок, 16 жовтня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < лютого 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 23 24 25
26 27 28        

Читачі газети вже мали нагоду ознайомитися з уривками нової книги письменника, нашого земляка, письменника Михайла Слабошпицького «Протирання дзеркала». Нещодавно вийшла з друку сама книга. Розпочинається вона з цікавих, а подекуди й з гумором спогадів про дитячі і юнацькі роки письменника. У ній Михайло Федотович розповідає про відомих людей, своїх сучасників, письменників, політичних діячів та інших значущих особистостей, з якими довелося спілкуватися. Пропонуємо вашій увазі уривки з нової книги.

У районці нам з Олексою Логвиненком (український перекладач з німецької та англійської мов, уродженець Товмача) пощастило. Хоч редактором там був малописьменний і безцеремонний чоловік, який підозріло, а то й різко осудливо коментував наше захоплення новинками здебільшого зарубіжної літератури (у Шполі була велика книгарня — очі розбігалися, коли потрапляв туди). Ми з Олексою змагалися, хто більше книжок купить і прочитає — свідомо готували себе до письменницької праці. Це, власне, була наша наївна, дитяча прелюдія до роману з літературою. Окрім обов’язкових інформацій та кореспонденцій, ми стругали вірші, етюди й навіть пробували конструювати сюжети майбутніх романів, котрі, вірили, колись напишемо і потрясемо ними світ. Якось редактор побачив у мене на столі двотомник Гемінґвея (він тоді тільки з’явився) і став суворо вичитувати. Це, мовляв, література ідейно нам ворожа, порнографічна, розтлінна. Я несміло заперечив йому: нічого такого в цих творах не знайшов. «Що ти знаєш? Що ти бачив?!» — визвірився на мене редактор. (До речі, цікавий збіг: його прізвище було Козел; він, здається, і сам був не в захопленні від нього, бо свої газетні творіння підписував псевдонімом Супійченко).

Не знаю, що Козел тоді мені ще сказав би, які ще свої резони висипав би на мою горопашну голову, але в цю мить нагодився заступник редактора Григорій Іванович Куліш. Найсвітліша людина нашої юності. Цей великий іронік ніколи ні на кого не підвищував голосу, але міг наповал звалити людину однією фразою. Він спокійно повідомив Козлу, що двотомник Гемінґвея закупив увесь райком партії і всі там у великому захваті від творів прогресивного американського письменника, друга Радянського Союзу. Козел од цих слів зів’яв. «Райком» звучало для нього, як слово святе. Коли він його вимовляв, то кожна літера в цьому слові була велика (як абревіатура). Він щось промимрив — буцімто бібліотекарі його дезінформували і вони від нього матимуть чосу. А ще сказав, що й сам прочитає Гемінґвея. Ось закінчаться в районі жнива — і він візьметься за нього. Але уявити цього ми не могли, бо й узагалі не уявляли собі Козла з книжкою в руках. Із гранчаком смердючої буряківки і квашеним огірком чи помідором — так. Це було в нього щось на зразок сакраментального ритуалу чи коронного творчого жанру.

Особа ж Григорія Куліша потребує докладнішої розповіді. Родом він із недалекого від Шполи (у бік Звенигородки) села Лозуватка. Вчителем у нього в школі був Степан Бендюженко, що ввійшов у літературу під псевдонімом Степан Бен. Малий Куліш віршував, а вчитель давав йому уроки поезії. Надрукував кілька його віршів у періодиці.

А потім учителя не стало — його спершу заарештували, а згодом розстріляли. Григорій Іванович зберіг кілька його рукописів і показував нам з Олексою.

Куліш закінчив учительський інститут. Віршувати не перестав. Листувався з Максимом Рильським і Михайлом Стельмахом, які співчутливо поставилися до початківця, щось опублікували в газетах. І тут — війна. Куліш мобілізований у перші ж її дні. Оскільки мав вищу освіту, став офіцером. А випало йому служити з майбутнім російським письменником Юрієм Бондаревим, який не приховував своїх літературних амбіцій: після війни писатиме книги.

Так воно й вийшло. Здавалося б, випадкова подробиця, бо з ким тільки нас не зводить життя. Однак Бондарєв у своєму романі «Берег» описав епізоди з біографії Григорія Куліша. Тоді, коли ми працювали в районці, Григорій Іванович коротко розповів, що вже після перемоги закохався в німкеню Емму й подавав начальству рапорти з проханням дозволити йому шлюб із нею. А замах на шлюб з іноземкою тоді кваліфікувався нарівні зі спробою зради Батьківщини.

За якихось пару десятиліть, вже скінчивши університет, ми з Олексою читали інтимну Кулішеву історію в романі Бондарева, де в плані ,,подієвому все було майже так, як розповідав нам Григорій Іванович. Відповіддю на Кулішеві послання нагору стало те, що незабарно його вислали з Німеччини служити аж на Кушку. І з капітана він став лейтенантом. Судячи з усього, він болісно пережив цю історію. Довго не одружувався і, демобілізувавшись, не знав, куди себе діти.

Актуальні новини

Роман Безсмертний: «Я втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти»

on 12 жовтня 2018

5 жовтня до Черкас завітав політик з понад 20-річним стажем, віце-прем’єр-міністр 2005 року, екс-посол України в Білорусі, а нині –...

Після реформування з’явилися вакантні посади

on 12 жовтня 2018

Санітарно-епідеміологічна служба в останні роки, як і деякі інші організації, пережила етап реформування. Вона фактично ліквідована. Натомість два роки тому...

На які соціальні гарантії може розраховувати призовник?

on 12 жовтня 2018

Керівництвом держави, Урядом та Збройних Сил забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:

Паспортів-карток більшає

on 12 жовтня 2018

В Україні діє чіткий порядок видачі паспортів у вигляді ID-карток: після досягнення відповідного віку, при відновленні посвідчення особи після втрати...

Чому сільський голова Сигнаївки проти об’єднання з Шполянською ОТГ

on 04 жовтня 2018

На останній селекторній нараді, що проводилася облдержадміністрацією минулого понеділка, прозвучала інформація про те, ніби жителі Сигнаївки та Мар’янівки дали згоду...

За виключені фари вдень шполянських водіїв штрафуватимуть на 425 грн.

on 04 жовтня 2018

З 1 жовтня на заміських дорогах необхідно вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар. Відповідно до пункту 9.8 Правил...

12 черкаських ОТГ отримали землі у комунальну власність

on 04 жовтня 2018

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області передало землі державної власності сільськогосподарського призначення в комунальну власність 12-ом об’єднаним територіальним громадам. Про...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.