­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Вівторок, 23 жовтня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < серпня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

У кожному селі свої звичаї, говірка, свята. Діти виростають, розлітаються з рідного села кращої долі шукати, втішаючи себе: «де я живу, там мій дім». Дійсно, в кожного своя дорога, свої традиції.

Та є день, коли з усього світу з’їжджається родина туди, де відбувається єднання всіх живих і мертвих душ. Коли батьки, діти, внуки, правнуки вірують, що «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував». Із цією радісною новиною живі діляться з душами прадідів, переломлюючи Паску, як єднання всіх в одну велику родину. Так було тисячу, сто років тому, так є сьогодні і так буде завтра, допоки житиме хоч одна жива душа на землі.

- Христос воскрес! З проводами будьте здорові!

- Воістину воскрес! Будьте і ви здорові.

Це свято, і це дійсно родинне свято із сльозами на очах, бо в цей день зустрінеш (можливо, навіть вперше) не тільки свою всю велику родину, але й родину сусідів, що колись жили через перелаз від батьківської хати. Зустрітися, забувши всілякі образи, простити небіжчиків, вічна їм пам'ять, обійнятися живим – доки не пізно.

В Україні цей день називали по різному: «радовниця, радуниця, діди, гробками, поминками, проводами». Традиція Радовниці походить з язичницької доби і тісно пов'язана з давнім культом предків. У стародавніх слов'ян Радуницею, або «весняною радістю» називався, ймовірно, цілий цикл весняних свят — час поминання мертвих. За давнім народним віруванням, мерці радіють, коли їх поминають добрим словом живі свояки та ще й приходять до них на їхні могили.

Після введення у Київській Русі християнства з Х століття церковники засуджували й переслідували тих, що трималися старої традиції відмічати радуницю, але оскільки завадити цьому були не в змозі, встановили християнську традицію справляння Радуниці, однак лише одного дня — на другу неділю після Великодня. Водночас відмічання Радуниці було унормовано, фактично зведено до поминання померлих родичів. Однак, в подальшому народ створив своєрідний «сплав» давніх святкувань і суворої християнської традиції у справлянні Проводів - Радуниці. Увесь другий після Великодня тиждень вважався поминальним, а його відмічання було таким, яким ми його знаємо тепер. Здавна існує порядок, за яким треба прибрати не лише на тих могилах, де поховані родичі, а й на тих, що лишилися без опікунів і є недоглянутими.

В Україні традиція поминального тижня, другого за ліком після Великодня, є загально поширеною, проте мало відома на Галичині та Закарпатті. Там панахиди відправляються в церкві, а потім священик відправляє літію на цвинтарях.

Люди не забули традиції своїх предків. Не зважаючи ні на що, йшли на кладовища, бо вірили, що поверне Господь померлим дитинства чистоту, молодості добросердечність і святом Паски буде їм вічне життя.

«Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував!»

Сергій Мошенський член Спілки краєзнавців України

Актуальні новини

Обчислення стажу фізичних осіб-підприємців

on 19 жовтня 2018

Нерідко у підприємців виникають питання, а то й проблеми, коли настає час виходу на заслужений відпочинок. Начальник Шполянського відділу обслуговування...

Які категорії громадян не підлягають призову?

on 19 жовтня 2018

Призову на строкову в/службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають...

Шкільні рюкзаки удвічі важчі за норму

on 19 жовтня 2018

Звична картина: учні молодших класів ідуть до школи чи повертаються додому, вгинаючись під важкими портфелями. Ті шкільні сумки і рюкзаки...

Робота є — працівників нема

on 19 жовтня 2018

За статистикою, в Україні загалом на одне робоче місце претендує три-чотири особи. Але якщо розглядати цю проблему окремо по галузях,...

Роман Безсмертний: «Я втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти»

on 12 жовтня 2018

5 жовтня до Черкас завітав політик з понад 20-річним стажем, віце-прем’єр-міністр 2005 року, екс-посол України в Білорусі, а нині –...

Після реформування з’явилися вакантні посади

on 12 жовтня 2018

Санітарно-епідеміологічна служба в останні роки, як і деякі інші організації, пережила етап реформування. Вона фактично ліквідована. Натомість два роки тому...

На які соціальні гарантії може розраховувати призовник?

on 12 жовтня 2018

Керівництвом держави, Урядом та Збройних Сил забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.