­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
П'ятниця, 17 серпня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Тривають Святки — дванадцять днів між Різдвом Христовим і Богоявленням. 13 січня (31 грудня ст.ст.) вшановуємо пам’ять преподобної Меланії Римлянки. Народилася вона у заможній християнській сім’ї. Рано, в чотирнадцять років, була віддана заміж, але прагнула присвятити життя служінню Богові і навертала до того й чоловіка свого Апініана.

Господь послав їм випробування — смерть обох дітей. Тоді молоде подружжя залишило Рим і почало нове життя. Вони відвідували хворих, приймали мандрівників, щедро допомагали бідним. Продавши маєтки в Італії та Іспанії, допомагали монастирям, купуючи для них землі в Месопотамії, Сирії, Єгипті, Палестині. За їхні гроші постало багато храмів та лікарень. Прибувши до Єрусалима, роздали рештки своїх коштів бідним і проводили дні у вбогості та молитві. Свята Меланія зачинилася в самотній келії на горі Еліонській, лише зрідка бачилася зі святим Апініаном. Згодом там утворився монастир, де зібралося до дев’яноста сестер, Меланія ж відмовилася бути ігуменею, а, як і доти, молилася всамітнено. Коли Апініан відійшов до Господа, свята Меланія забажала побудувати чоловічий монастир на горі Вознесіння Христового, і Господь благословив її задум, пославши християн, які дали кошти на боговгодну справу. Будівництво з допомогою Божою завершилося за один рік. Свята Меланія продовжувала свої повчання, приймаючи всіх, хто звертався до неї. За молитвами її сталося чимало чудес. Повернувшися до свого монастиря, спокійно віддала душу Господові. Сталося це 439 року після Р. Х.

* * *

14 січня — день святителя Василія Великого. Жив він у IV столітті. Родом був каппадокієць, син заможних і доброчесних батьків. Найперше виховання отримав від своїх бабусі Макрини та батьків. Спочатку вступив до Кесарійської школи, потім перейшов до Афінської. По закінченні навчання разом вирішив присвятити себе Богові в усамітненні. Обійшовши сирійські та єгипетські монастирі для ознайомлення з подвижницьким життям, Василій оселився на диких берегах річки Іриса в Понті, неподалік Кесарії. Там заснував монастир і написав Правила чернечого життя, які згодом були прийняті всіма монастирями Сходу. З пустелі прикликав Господь Василія до боротьби з єретиками. Він посвячений був у пресвітера, а потім у єпископа в Кесарії. І все своє майно використовував на бідних, на засновані ним лікарні та богадільні. Труди й різні скорботи підірвали доволі слабке здоров’я святого Василія, і він не дожив до глибокої старості — помер на 50-му році від народження. У святому Василії гідно співіснували філософська мудрість, богословське знання і чернече подвижництво.

Голова святителя Василія зберігається в Афонській лаврі, правиця — у вівтарі храму Воскресіння Господнього в Єрусалимі. Часточка мощей є в Почаївській лаврі.

Щедрий вечір

За тиждень після Коляди, напередодні Нового року (старого стилю) — Щедрий Вечір. Учені вважають, що це — залишок стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським церковним календарем — день преподобної Меланії. У народній традиції обидва празники об’єдналися, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Маланки, з добре розвиненою обрядовістю. Існували два святкування — Маланка парубоча і Маланка дівоча. Хоча дівчата і самі з «Маланкою» ходили, і парубочу частували вечерею, проте знаходили час поворожити. Ворожіння на Маланки — такі ж, як на Андрія. Був ще веселий обряд «Водіння Кози».

День Василя, перший день нового року, починався зазвичай із посівання. У велику рукавицю клали різне зерно — пшеницю, жито, ячмінь, овес, горох — усього потроху. Перший засівальник на Новий рік був і першим «полазником» — приносив до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — лише хлопці, тож і посівати дівчатам не годилося. Нині, щоправда, такого правила суворо не дотримуються — аби усім було весело.

А ще існувало колись поетичне повір’я, ніби новорічна ніч для людей дуже побожних «розкриває небо», і вони можуть просити у святих «усього, чого забагнеться: перетворити воду на вино, камінь — на хліб, а глину — на мед».

Щедрівки

Окрасою свята були й залишаються щедрівки, яких в Україні безліч:
Щедрий вечір, пане господарю!
Стережи, Боже, твого товару,
Твого товару, всякого статку,
Молім Бога за отця, за матку.
Добрий вечір!
***
Ой, господар, господарочку,
Пусти в хату Меланочку,
Меланочка чисто ходить,
Нічого в хаті не пошкодить.
Як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та й накриє.
Добрий вечір!
***
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
- Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
***
Ми щедруєм і співаєм під вікном.
Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом.
Хай квітують ваші ниви золоті,
Щоб життя було щасливе в майбутті.
***
Прийшли щедрувати до вашої хати.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
Тут живе господар – багатства володар.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
А його багатство – золотiї руки.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
А його потiха – хорошiї дiти.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!

Актуальні новини

КОЛИ МЕДИКИ ПРИЇДУТЬ НА ВИКЛИК

on 16 серпня 2018

Як відомо більшості громадян, швидку допомогу потрібно викликати тоді, коли у цьому справді є необхідність. Попри те, є жителі району,...

У Надточаївці і Соболівці карантин

on 10 серпня 2018

На Шполянщині на загальній площі 10 га запроваджено карантин через поширення американського білого метелика.

До уваги платників податків, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів!

on 10 серпня 2018

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів...

Скільки коштують вибори

on 10 серпня 2018

«Дух виборів» уже витає над країною — до них залишився рік. Обрати керманичів для народу — «задоволення», як відомо, небезкоштовне...

Плануйте вихідні

on 10 серпня 2018

З 24 по 26 серпня (п’ятниця — неділя) неробочі дні у зв’язку зі святкуванням 27-ї річниці нашої незалежності. Відпрацьовувати їх,...

Чи погодилася «Укрпошта» з пропозицією матусян

on 06 серпня 2018

Ще у травні «Укрпошта» оголосила про плани зміни формату роботи своїх відділень у селах. Частину відділень, як повідомив у соцмережі...

А на районну лікарню грошей немає?

on 06 серпня 2018

Напружена ситуація з виплатою заробітної плати персоналу Шполянської центральної районної лікарні виникла наприкінці липня.

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.