­Поділіться новиною

Будь ласка, заповніть всі обов'язкові поля.
Я згоден з вашими правилами і умовами
Відправляючи цю форму, ви приймаєте нашу політику конфіденційності.
captcha
Перезавантажити
Поділитись новиною
Четвер, 26 квітня 2018
-------------------------------
 
Ми на Facebook
 
<< < червня 2017 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 24 25
26 27 28 29 30    

Тривають Святки — дванадцять днів між Різдвом Христовим і Богоявленням. 13 січня (31 грудня ст.ст.) вшановуємо пам’ять преподобної Меланії Римлянки. Народилася вона у заможній християнській сім’ї. Рано, в чотирнадцять років, була віддана заміж, але прагнула присвятити життя служінню Богові і навертала до того й чоловіка свого Апініана.

Господь послав їм випробування — смерть обох дітей. Тоді молоде подружжя залишило Рим і почало нове життя. Вони відвідували хворих, приймали мандрівників, щедро допомагали бідним. Продавши маєтки в Італії та Іспанії, допомагали монастирям, купуючи для них землі в Месопотамії, Сирії, Єгипті, Палестині. За їхні гроші постало багато храмів та лікарень. Прибувши до Єрусалима, роздали рештки своїх коштів бідним і проводили дні у вбогості та молитві. Свята Меланія зачинилася в самотній келії на горі Еліонській, лише зрідка бачилася зі святим Апініаном. Згодом там утворився монастир, де зібралося до дев’яноста сестер, Меланія ж відмовилася бути ігуменею, а, як і доти, молилася всамітнено. Коли Апініан відійшов до Господа, свята Меланія забажала побудувати чоловічий монастир на горі Вознесіння Христового, і Господь благословив її задум, пославши християн, які дали кошти на боговгодну справу. Будівництво з допомогою Божою завершилося за один рік. Свята Меланія продовжувала свої повчання, приймаючи всіх, хто звертався до неї. За молитвами її сталося чимало чудес. Повернувшися до свого монастиря, спокійно віддала душу Господові. Сталося це 439 року після Р. Х.

* * *

14 січня — день святителя Василія Великого. Жив він у IV столітті. Родом був каппадокієць, син заможних і доброчесних батьків. Найперше виховання отримав від своїх бабусі Макрини та батьків. Спочатку вступив до Кесарійської школи, потім перейшов до Афінської. По закінченні навчання разом вирішив присвятити себе Богові в усамітненні. Обійшовши сирійські та єгипетські монастирі для ознайомлення з подвижницьким життям, Василій оселився на диких берегах річки Іриса в Понті, неподалік Кесарії. Там заснував монастир і написав Правила чернечого життя, які згодом були прийняті всіма монастирями Сходу. З пустелі прикликав Господь Василія до боротьби з єретиками. Він посвячений був у пресвітера, а потім у єпископа в Кесарії. І все своє майно використовував на бідних, на засновані ним лікарні та богадільні. Труди й різні скорботи підірвали доволі слабке здоров’я святого Василія, і він не дожив до глибокої старості — помер на 50-му році від народження. У святому Василії гідно співіснували філософська мудрість, богословське знання і чернече подвижництво.

Голова святителя Василія зберігається в Афонській лаврі, правиця — у вівтарі храму Воскресіння Господнього в Єрусалимі. Часточка мощей є в Почаївській лаврі.

Щедрий вечір

За тиждень після Коляди, напередодні Нового року (старого стилю) — Щедрий Вечір. Учені вважають, що це — залишок стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським церковним календарем — день преподобної Меланії. У народній традиції обидва празники об’єдналися, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Маланки, з добре розвиненою обрядовістю. Існували два святкування — Маланка парубоча і Маланка дівоча. Хоча дівчата і самі з «Маланкою» ходили, і парубочу частували вечерею, проте знаходили час поворожити. Ворожіння на Маланки — такі ж, як на Андрія. Був ще веселий обряд «Водіння Кози».

День Василя, перший день нового року, починався зазвичай із посівання. У велику рукавицю клали різне зерно — пшеницю, жито, ячмінь, овес, горох — усього потроху. Перший засівальник на Новий рік був і першим «полазником» — приносив до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — лише хлопці, тож і посівати дівчатам не годилося. Нині, щоправда, такого правила суворо не дотримуються — аби усім було весело.

А ще існувало колись поетичне повір’я, ніби новорічна ніч для людей дуже побожних «розкриває небо», і вони можуть просити у святих «усього, чого забагнеться: перетворити воду на вино, камінь — на хліб, а глину — на мед».

Щедрівки

Окрасою свята були й залишаються щедрівки, яких в Україні безліч:
Щедрий вечір, пане господарю!
Стережи, Боже, твого товару,
Твого товару, всякого статку,
Молім Бога за отця, за матку.
Добрий вечір!
***
Ой, господар, господарочку,
Пусти в хату Меланочку,
Меланочка чисто ходить,
Нічого в хаті не пошкодить.
Як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та й накриє.
Добрий вечір!
***
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
- Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
***
Ми щедруєм і співаєм під вікном.
Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом.
Хай квітують ваші ниви золоті,
Щоб життя було щасливе в майбутті.
***
Прийшли щедрувати до вашої хати.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
Тут живе господар – багатства володар.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
А його багатство – золотiї руки.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!
А його потiха – хорошiї дiти.
Щедрий вечiр, добрий вечiр!

Актуальні новини

Директорський зорепад продовжиться?

on 26 квітня 2018

Одна з тем, яку вже майже місяць обговорюють шполяни, це звільнення міською радою Шполянської ОТГ директора Шполянської школи №2 –...

Чи працюватиме «Олімпія», вирішуватимуть у міськраді

on 26 квітня 2018

Днями заступник голови райдержадміністрації Ольга Шпиця провела засідання координаційної ради з питань оздоровлення, відпочинку, зайнятості дітей, учнівської та студентської молоді,...

Дорога шполянська оренда

on 26 квітня 2018

Здача нежитлових приміщень в оренду під магазини чи офіси в Шполі переважно завжди була прибутковою справою. Особливо в останні роки.

Дійшли до краю

on 26 квітня 2018

Упродовж останніх трьох років наші співвітчизники — трудові мігранти переказали з-за кордону своїм рідним 23,8 млрд доларів. Зокрема, лише торік...

Нас перепишуть і порахують

on 26 квітня 2018

Кабінет міністрів України створив міжвідомчу комісію з питань сприяння проведенню другого за роки незалежності Всеукраїнського перепису населення, який мав відбутися...

Фобія під назвою «Децентралізація»

on 26 квітня 2018

Відомим в Україні словом «децентралізація» вже мало кого здивуєш, а ось злякати декого можна. І питання тут не у незнанні...

Педикульоз поширюється в школах

on 26 квітня 2018

На перший погляд, в сучасному суспільстві не повинно виникати таких проблем, як, скажімо, вошивість. Проте лише ураженість населення нашого району...

Copyright © Офіційний сайт газети «Шполянські Вісті». Всі права захищено. При використанні наших публікацій посилання на «Шполянські Вісті» обов’язкове.